Logo serwisu Towarzystwa Eksploracyjnego
Strona główna
O Towarzystwie
Program spotkań TE
Relacje ze spotkań TE
Relacje z wypraw
Relacja specjalna na 25-lecie TE
Dyskusyjne forum globtroterów
Informacje wydawnicze
Galeria zdjęć
Ciekawe adresy internetowe
Skrzynka pocztowa
Archiwum

Link - www.linia.pl

Informacje wydawnicze

Basia Meder

Babcia w Afryce


     Na okładce książki Basi Meder "Babcia w Afryce" centralne miejsce zajmuje zdjęcie, ogorzałej od słońca Autorki z iskierkami w oczach, z przytuloną doń afrykańską dziewczynką. Dziewczynka jest w wieku wnuków Basi, którym babcia książkę zadedykowała. Stąd tytuł - w pierwszej chwili szokujący. Kto poznał Basię, poznał jej fascynujący życiorys, niespożytą energię, słyszał jej zaraźliwy śmiech wie, że określenie babcia w ogóle do niej nie pasuje. A jednak! Gdy przyjrzymy się wspaniałym zdjęciom Autorki dostrzeżemy, że w książce jest mnóstwo zdjęć dzieci; widać z nich, że ona wszystkie je kocha, robiąc zdjęcia z miłością i czułością.
Książkę wydało bardzo starannie Wydawnictwo Bernardinum w Pelplinie oraz Biblioteka "Poznaj Świat". Twarda okładka, żółto-niebieska afrykańska kolorystyka i około 150 wspaniałych fotografii robi wrażenie. Opracowanie plastyczne pod kierunkiem Wojciecha Cejrowskiego bez zarzutu.
Nie wiadomo co wybrać najpierw: czytać tekst, oglądać zdjęcia, czy liczyć nosorożce pilnujące kolejnych stron? Pod koniec książki, na wyklejkach zatytułowanych "Czytajcie również", same asy podróży: Arkady Fiedler, Toni Halik, Jacek Pałkiewicz, Wojciech Cejrowski i inni. W tym znakomitym towarzystwie Basia Meder!
Wydawnictwo zdecydowało się podzielić książkę na dwa tomy ze względów praktycznych (ciężar). Myślę, że każdy kto przeczyta "Babcię w Afryce" nie będzie mógł doczekać się "Babci w pustyni i puszczy". Te dwie części stanowią podsumowanie ponadrocznych afrykańskich podróży do dwudziestu jeden krajów.
Jest to książka niezwykła, tak jak niezwykła jest jej Autorka. To postać niemal kultowa, znana wielu obieżyświatom i podróżnikom na całej kuli ziemskiej. Jej strona w internecie jest oblegana i zyskała sobie wielu fanów.
Rozpoczynając podróż po Afryce Basia, Polka z urodzenia, Australijka z wyboru, trafia w sam środek wojny domowej na Madagaskarze, przeżywa niesamowite przygody, bierze udział w ceremoniach plemienia Herero w Namibii, zaprzyjaźnia się z dwoma afrykańskimi chłopcami w królestwie Lesotho, którzy nadają jej drugie imię Ntbiseng - co w ich języku znaczy "Szczęśliwa", bierze udział w kąpielach błotnych u Zulusów, z krawędzi skalnej obserwuje zachwycające Wodospady Wiktorii w Zambii.
Zachwyt! To słowo najpełniej oddaje uczucia Basi w Afryce. Ona kocha tam wszystko: przepiękne krajobrazy, wyschniętą ziemię, cudną przyrodę, niesamowite zwierzęta a nade wszystko ludzi. Jest przyjazna i takie uczucia otrzymuje od spotkanych tam ludzi. Z empatią obserwuje prymitywne warunki życia i ludzkie nieszczęścia. Jest sobą, nikogo nie udaje, dzieli z tubylcami ich codzienne życie, radości i smutki. Docenia gdy przyjmują ją do swojej społeczności i jest dumna gdy zostaje przez nich doceniona i wyróżniona.
Chce wiedzieć jak najwięcej o krajach, które odwiedza i nie jest to wiedza powierzchowna, sięga głębiej przez rozmowy z ludźmi, przez poznanie ich tradycji, przez wnikanie w ich historię, obyczaje, kulturę, folklor. Jest jedną z nich, je to co gospodarze, pomaga im w pracach polowych, ubiera się jak oni. To najwyższy stopień wtajemniczenia i chęci poznania drugiego człowieka. W tej książce tego nie znajdziecie, ale gdy poznacie Basię bliżej, np. wejdziecie na jej stronę internetową, dostaniecie receptę na to jak zostać podróżnikiem, bo w przypadku Basi Meder - podróżnik to jej drugi życiowy zawód.
Tak więc potencjalny podróżniku zacznij od sprzedaży domu, wyzbądź się wszystkich materialnych rzeczy (zostaw tylko albumy, dokumenty, książki), weź z sobą pasję, ciekawość świata, połknij bakcyla przygody i wysupłaj dozę fantazji, szaleństwa i optymizmu. Spróbuj dobrać sobie motto np. Williama Faulknera: "w marzeniach stawiaj Sobie zawsze cele trudniejsze niż te, do których jesteś przygotowany. Nie zamartwiaj się tym, jak być lepszym od ludzi ci współczesnych czy przodków. Spróbuj być lepszym niż jesteś". Jedź zdobywać świat, bo jak mówił Albert Einstein istnieją tylko dwa sposoby przeżywania życia: jeden polega na tym, że w niczym nie widzi się cudu, inny to życie według zasady, że wszystko jest cudem.

Elżbieta Wisławska, podróżnik, pisarz, Słupsk

Basia Meder – fotograf, podróżniczka i dziennikarka. Polka mieszkająca w Australii. Z wykształcenia inżynier mechanik oraz informatyk. Ma za sobą 16 lat pracy jako informatyk w Polsce i tyle samo w Australii, dokąd wyjechała w 1981 roku. Pasjonatka podróży i fotografii. Jej zainteresowanie fotografią zawiodło ją do wielu krajów Europy, później Afganistanu, Indii, Sri Lanki, Tajlandii i wreszcie do Australii. Odwiedziła również Papuę Nową Gwineę i Nepal. Odbyła roczną podróż dookoła świata, drugą roczną po Afryce, przemierzyła też kontynent australijski. Dotychczas poznała około osiemdziesiąt krajów. Rezultatem jej wypraw było osiem indywidualnych wystaw fotograficznych oraz ponad trzydzieści grupowych, dokumentujących jej niezwykle podróże w poszukiwaniu innych krajów, ludzi, kultur i tradycji. W roku 2001 uzyskała w Canberra, Australia, prestiżową nagrodę prasową za całość osiągnięć fotograficznych. Jednocześnie, publikowała swoje podróżnicze artykuły w polskich pismach i magazynach tj. Świat Młodych czy Kontynenty. W Australii publikowała w pismach polonijnych oraz w zbiorach krótkich opowiadań w języku angielskim.




Kathy Golski

Pod opieką przodków


     Kathy Golski jest australijską malarką i pisarką. Książka-dziennik "Pod opieką przodków" jest owocem jej dwuletniego pobytu wraz z mężem i czwórką dzieci w górzystym regionie Papui Nowej Gwinei. Książka odniosła ogromny sukces w Australii, a zaufanie czytelników bierze się nie tylko z osobistego doświadczenia Autorki, ale i ze stylu pisarstwa, jakim posłużyła się, by opisać swoje bogate wrażenia. Proza Golskiej, podobnie jak zamieszczone w książce jej pejzaże i portrety kreślone jedną ciągłą linią, jest delikatna, bezpośrednia i ujmująca. Autorka skupia się na detalu i subtelnym zabarwieniu opisywanych postaci i miejsc, dzięki czemu czytelnik nie ma wątpliwości w talent Kathy w nawiązywaniu bezpośrednich kontaktów i przyjaźni z ludźmi i nowogwinejskim krajobrazem, w jakim przyszło jej mieszkać i w rzetelność opisu jej doświadczeń.
     Jej dziennik z pobytu w odległych górach Nowej Gwinei zachwyca bogactwem szczegółów i wnikliwym opisem świata, znanego dotąd pobieżnie z podróżniczych lub naukowych opisów. Świat ten, choć stale egzotyczny, w prozie i w obrazach Golskiej jawi się nam jednocześnie swojski i sympatyczny. Mieszkańcy Nowej Gwinei, tak często przedstawiani jako groźni łowcy głów lub ludożercy, pokazani są jako godni zaufania członkowie większej rodziny - bracia, siostry, wujkowie, dzieci.
     W prozie Golskiej nie ma miejsca na polityczne czy religijno-moralne ideologie, którymi tak często posługiwano się w opisach i interpretacjach otaczającego nas, obcego świata. Autorka zdaje się na swój artystyczny instynkt, co pozwala jej dostrzec piękno i prostotę świata i dotrzeć jednocześnie do głębi ludzkiej kultury.
     Niezwykłym zabiegiem literackim Golskiej jest to, że w swojej książce potrafiła zawrzeć miłość do dwóch mężczyzn naraz. Jednym z nich jest Olek Golski, pierwszy mąż i ojciec jej trojga starszych dzieci, który zginął tragicznie w 1978 roku. Drugim Wojtek Dąbrowski, polski antropolog, którego poznała i poślubiła w 1980 roku. Badania terenowe zawiodły Wojtka w odległe góry Nowej Gwinei, a jego wyjazd zbiegł się w czasie z narodzinami ich pierwszego dziecka, Rafała. Stojąc przed wyborem dwuletniego rozstania albo podjęcia ryzyka wspólnego życia całej rodziny w trudnych warunkach, wybrali to drugie. Zdani przez cały czas wyłącznie na swoje towarzystwo, Golscy-Dąbrowscy przechodzili próbę siły i odporności ich miłości. "Pod opieką przodków" opisuje w detalach w jaki sposób młoda rodzina nie tylko zażegnywała konflikty i spory, ale odnosiła też sukcesy w rozbudzaniu wzajemnej miłości i opieki. Książka "Pod opieką przodków", pisana jako pamiętnik, szczegółowo przedstawia proces wzajemnego "docierania się" rodziny na tle życia codziennego w obcym, egzotycznym otoczeniu.
     Autorka poświęca dużo uwagi temu, jak to kulturowe otoczenie, ze swoimi wierzeniami i obyczajami, brało udział w procesie wzajemnego dopasowania. Włączając do swego dziennika postać Olka, Autorka opierała się na głęboko zakorzenionej wierze miejscowych mieszkańców w opiekuńczą rolę zmarłych. W kontekście Papui Nowej Gwinei codzienna wspólnota między żywymi i zmarłymi jest na tyle oczywista, że przenika osobiste doświadczenia wszystkich, którzy znajdują się w zasięgu jej oddziaływania.




Szymon Michna

album "On the road"


     "Fotografia to tylko ślad, próba uchwycenia, i to w niedoskonałej formie, tego, czego opisać nie sposób. To tylko namiastka niezwykle trudnej rzeczy - przekazania atmosfery miejsc i sytuacji drugiemu człowiekowi takimi, jakie sam zapamiętałem poprzez skrawki obrazów napotkanych gdzieś w drodze. To również próba zatrzymania pojedynczych momentów, jakie przydarzają się podczas wędrówek. Tych dalekich, w nieznane i egzotyczne miejsca, ale i zupełnie bliskich, których cel znajduje się tuż za progiem domu.
     Niniejszy album jest zbiorem fotograficznych wspomnień i wrażeń z podróży, zebrany w przeciągu ostatnich kilku lat. Może wśród tych zdjęć leży również odpowiedź na pytanie, czym jest siła, która każe wyjść z wygodnego domu i popycha naprzód w nieznane. Trudno oddać te stany świadomości, czasami tak chwiejne, że skrajne, od radosnej ekscytacji po zmęczenie na granicy wytrzymałości. Na próżno szukać podobieństw emocji, jakie odczuwa się będąc w "stanie drogi". W jakich słowach opowiedzieć miejsca i sytuacje, które chłonie się wszystkimi zmysłami? Jak opisać rozświetlone milionem gwiazd niebo pustyni, hałas lasu tropikalnego, który wydaje się nigdy nie milknąć, ciepłe, turkusowe morza, rwące rzeki i spienione wodospady, zagonione ulice wielkich metropolii, a z drugiej strony spokój i beztroskę ludzi, żyjących gdzieś na skraju cywilizacji, monumentalne starożytne piramidy i współczesne drapacze chmur, różnorodność zapachów, smaków, muzyki, języków czy obyczajów ludzi, z których każdy inaczej rozumie świat, ale wszędzie doświadcza tych samych emocji. Wiele z tych wrażeń zaciera czas, inne zapamiętywane są często dzięki fotografii, gdy oglądane po latach, przywołują przeżyte historie schowane w zakamarkach pamięci.
     Tak jak przemieszczając się z miejsca na miejsce byłem świadkiem odmiennych widoków, tak w tym albumie mieszają się obrazy miejsc, ludzi i sytuacji. Różnorodność tematów ułożona jest jednak w porządku chronologicznym, tak by zdjęcia pełniły rolę zapisków fotograficznego dziennika pisanego w drodze."

     Album już w sprzedaży!

     cena 49,90 zł + koszt wysyłki, przedpłata (8 zł) lub za pobraniem (12 zł) wystarczy wypełnić formularz w zakładce "kontakt" na stronie www.szymonmichna.com.




Jacek Herman-Iżycki, Tadeusz Sokołowski

Rapa Nui. Posągi z Wyspy Wielkanocnej


     Wyspa Wielkanocna, nosząca również polinezyjską nazwę Rapa Nui, od dawien dawna miała w sobie ogromną siłę przyciągania podróżników i badaczy, a także oddziaływania na świadomość zwykłych ludzi.
     Również i obecnie coraz częściej odwiedzający ją przybysze z różnych kontynentów pozostają pod nieodpartym wrażeniem jej unikalności i tkwiących w niej fascynujących zagadek i tajemnic.
     Przebywanie wśród kilkuset wielkich kamiennych posągów, stanowiących najbardziej spektakularny wyraz cywilizacji dawnych mieszkańców Rapa Nui, stanowi pobudzające wyobraźnię przeżycie oraz wyjątkową podróżniczą satysfakcję.
     Efektem dwukrotnego pobytu na wyspie w latach 2003 i 2004 stał się opublikowany nakładem wydawnictwa Gondwana album fotograficzny Jacka Herman-Iżyckiego z tekstem Tadeusza Sokołowskiego.
     Obaj autorzy są wieloletnimi członkami Towarzystwa Eksploracyjnego.
     Album zawiera kilkaset barwnych zdjęć ze wszystkich najważniejszych i szczególnie interesujących miejsc wyspy. Dominującym akcentem książki są zgodnie z tytułem ogromne kamienne posągi moai.
     Oparty o najnowszą wiedzę o Rapa Nui tekst pomaga szerokiemu gronu czytelników lepiej zrozumieć historię i współczesność wyspy oraz jej mieszkańców.

     Książka dostępna jest między innymi w księgarniach EMPiK-u, Traffic oraz księgarni internetowej Merlin.




Album fotograficzny
"Zaginiony Świat - Podróż do Wenezueli"

Autorzy:
Hubert Hozyasz, Ewa Mendelska


     - format 235 mm x 330 mm
     - 192 strony
     - papier: kreda błyszcząca 170g
     - twarda oprawa + obwoluta

     Album ten jest fotograficzną relacją z wyprawy do Wenezueli. Chcielibyśmy podzielić się z osobami zainteresowanymi Ameryką Południową lub po prostu ciekawymi świata, wyborem około 200 fotografii przedstawiających jedne z najbardziej fascynujących miejsc na świecie, takie jak:

     Roraima - tajemnicza góra stołowa, której szczyt stanowi olbrzymi płaskowyż, całkowicie odizolowany od otoczenia. Już w XIX wieku pobudzała wyobraźnię podróżników poszukujących zagionionego świata - ocalałego do naszych czasów ogrodu jurajskiego;

     Salto Angel - kilometrowa ściana wody, najwyższy wodospad świata;

     Wioski indiańskie zagubione w dżungli w dorzeczu Orinoko;

     Osady na wybrzeżu Morza Karaibskiego tętniące rytmami tamborów i merengue, ocalone jeszcze od komercjalizacji.

     Zapraszamy do wspólnej przygody :)

     Książka jest dostępna m.in. w salonach EMPiK, Traffic i Matras oraz w księgarni internetowej www.ksiazka.org.

     Album można też nabyć bezpośrednio od autorów - prosimy o kontakt e-mail: Hubert.Hozyasz@op.pl




Kinga & Chopin

PROWADZIŁ NAS LOS


     Pojawiła się na naszym rynku literatury podróżniczej niezwykła książka. Jest ona w zasadzie dziennikiem pięciu lat spędzonych w drodze - w podróży dookoła świata autostopem. Podróż ta wzięła się z marzeń dwojga młodych ludzi, którzy mieli odwagę je spełnić - w zasadzie bez planu, w zasadzie bez pieniędzy, lecz z ufnością w łaskawość losu i z wiarą w ludzi. Książka nie jest jednak zwykłą relacją z podróży - autorce udało się przekazać ducha i ideę poznawania świata poprzez ludzi spotykanych na swej drodze. Refleksje nad życiem, powstałe w wyniku zetknięcia się z wieloma kulturami, niezwykłymi krajobrazami, a przede wszystkim z tak odmienną od naszej codziennością bytowania w różnych rejonach świata, stanowią główny walor tej książki. Relację słowną doskonale uzupełnia kilkaset barwnych zdjęć ilustrujących najbardziej charakterystyczne fragmenty pięcioletniej podróży Autorów.

     Książkę można nabyć bezpośrednio od autorów, ze specjalną dedykacją: http://www.autostopemwswiat.pl.




ALBUM "SZEPTEM O AFRYCE"


     Album "Szeptem o Afryce" Krystyny Karlińskiej-Kubik to osobiste, nastrojowe wspomnienia polskiej lekarki, zafascynowanej Afryką, zilustrowane licznymi oryginalnymi zdjęciami wykonanymi przez autorkę podczas jej dziewięciu wypraw w głąb Czarnego Lądu. Pochodzą z Tunezji, Egiptu, Ghany, Togo, Namibii, Ugandy, Tanzanii z Zanzibarem, Republiki Południowej Afryki i Kenii. Spotkania z ludźmi i zwierzętami, niezwykły klimat i atmosfera przedstawione są w niepowtarzalnej oprawie graficznej.

     Książka (wydanie albumowe) jest historią o poszukiwaniu i próbie odnalezienia siebie w niespokojnych latach przełomu wieków. Dominującym motywem przewijającym się w albumie jest obraz ginącej przyrody, która, być może już niedługo pozostanie tylko wspomnieniem. Całość - to impresje Autorki dotyczące Jej ukochanego kontynentu, Afryki. Zarówno słowo pisane, jak i fotografie, to, jak twierdzi Krystyna Karlińska-Kubik, tylko okruszek świata, który nas otacza, który udało się Jej zobaczyć, dotknąć, poczuć i którym chce się podzielić z Czytelnikami.

     Krystyna Karlińska-Kubik
     Lekarz ginekolog-położnik. Jej pasją od wielu lat jest poznawanie świata. Przemierzyła 34 kraje, ale najlepiej czuje się w Afryce. Do Kenii powaracała trzy razy, poza tym zwiedziła Egipt, Tunezję, Ghanę, Togo, Namibię, Ugandę, Tanzanię, RPA.
     Miłość do Afryki zaowocowała albumem pełnym ciekawych zdjęć i osobistych refleksji. Autorka należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Brała udział w wystawach zbiorczych i autorskich. Mieszka z rodziną w Warszawie.


Wydawnictwo BOSZ
www.bosz.com.pl/k-afryka.html





     Timbuktu, Hombori, Dżene i Kraina Dogonów to magiczne wnętrze wciąż nieznanego interioru czarnej Afryki.
     Kto z nas pojmie znaczenie dzielenia się baranim sercem czy wątrobą? Kto zrozumie tańce czczących Syriusza Dogonów? Kto wie, jak trwa życie na kolczastym sahelu, pomiędzy piachami Sahary a równikowym lasem? Kto wie, jak trudno czasem być białym?
     W serce kontynentu, słabo penetrowane nawet dziś, wprowadza nas "Timbuktu i okolice" - bardzo prawdziwy reportaż ze wstępem Moniki Witkowskiej.

TYTUŁ:
TIBUKTU I OKOLICE
216 stron, 45 fotografii
AUTOR: MAREK KULCZYK
ISBN: 83-918268-0-5
WYDAWNICTWO REFUGIO
CENA 21 ZŁOTYCH + KOSZT WYSYŁKI 6 złotych za zaliczeniem pocztowym (płatne listonoszowi)
zamówienia proszę kierować pod adresem: refugio@linia.pl





Steve Van Beek: TAJLANDIA. Ars Polona, Warszawa 1999.


     W nowej serii "Niezapomniane podróże" Ars Polona wydała album poświęcony Tajlandii. W pierwszej części tego albumu autor przedstawia pokrótce historię kraju, od początków istnienia państwa Tajów aż do czasów współczesnych. W następnych rozdziałach, bogato ilustrowanych zdjęciami, możemy zapoznać się z Błyszczącym Miastem Aniołów - Bangkokiem, naturalnym i kulturowym bogactwem narodu oraz wpływem panującej religii w Tajlandii - buddyzmu na życie jej mieszkańców. Album charakteryzuje się wysoką jakością edytorską. Zawiera ponad 100 interesujących zdjęć, ilustrujących różne aspekty Tajlandii: wspaniałe zabytki, malownicze krajobrazy oraz ciekawe zdjęcia reporterskie prezentujące mieszkańców tego kraju. Zdjęcia są opatrzone bogatym komentarzem, poszerzającym wiedzę o kulturze, obyczajach i codziennym życiu Tajów.



     Inne pozycje wydawnicze w cyklu "Niezapomniane podróże": Rosja, Hiszpania, Austria, Włochy, Turcja, Maroko, Tunezja, Karaiby.




 KOMUNIKATY
Już wkrótce kilka kolejnych serwisów zapraszamy do ich odwiedzania. Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

żeby otworzyć okienko nawigacyjne do innych serwisów





Powrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Zbigniew Bochenek                     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved