Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Towarzystwa Eksploracyjnego
Strona główna
O Towarzystwie
Program spotkań TE
Relacje ze spotkań TE
Relacje z wypraw
Relacja specjalna na 25-lecie TE
Dyskusyjne forum globtroterów
Informacje wydawnicze
Galeria zdjęć
Ciekawe adresy internetowe
Skrzynka pocztowa
Archiwum
Relacje ze spotkań TE
Poprzednie spotkania:
szukaj tutaj...

     Turcja zachodnia, która jest tematem pierwszego po przerwie wakacyjnej spotkania Towarzystwa Eksploracyjnego, to kraina przyciągająca turystów urokami Groby Likijczyków w Fethiye krajobrazu, jak i historią tych ziem. W trakcie spotkania mieliśmy możliwość poznać malownicze miasto Marmaris, urozmaicone wybrzeże Morza Egejskiego i Śródziemnego z licznymi zabytkami z czasów greckich i rzymskich, jak również wnętrze półwyspu Azji Mniejszej: cud natury w Pammukale oraz antyczne miasto Aphrodisias.

     Podróż po Turcji zachodniej rozpoczęliśmy od miasta Marmaris, usytuowanego na styku Morza Egejskiego i Śródziemnego, naprzeciw greckiej wyspy Rodos. Miasto ma bardzo malownicze położenie w osłoniętej zatoce morskiej u podnóża zalesionych gór schodzących niemal wprost do morza. Z uwagi na to dogodne położenie już w czasach rzymskich istniała tu osada, rozwijająca się w średniowieczu. Gwałtowny rozwój miasta nastąpił jednak dopiero w latach 80-tych, wraz z rozwojem turystyki. W Marmaris znajdują się nieliczne ślady historii w postaci średniowiecznego zamku i ulic go otaczających, lecz główną atrakcją jest obecnie piękna promenada nadmorska oraz największy w tej części Śródziemnomorza port jachtowy.

     Z Marmaris można zwiedzać ciekawe pod względem zabytkowym miejscowości Riviery Tureckiej. Ok. 130 km na południowy wschód znajduje się miasto Fethiye. Szczyci się ono dużą atrakcją historyczną - wykutymi w skale grobowcami Likijczyków - ludu żyjącego na tym obszarze w I tysiącleciu p.n.e. Podobne grobowce można zobaczyć nad pobliską rzeką Dalyan - są to pozostałości starożytnego miasta Caunos. Przejażdżka rzeką Dalyan dostarcza także innych atrakcji. Znajduje się nad nią kąpielisko z gorącymi, siarkowymi wodami i możliwością zdrowotnych kąpieli błotnych. U ujścia rzeki jest natomiast wspaniała, piaszczysta Plaża Żółwi - doskonałe miejsce do wypoczynku i kąpieli morskich.

     Na północny zachód od Marmaris leży historyczne miasto Bodrum. W Port w Bordrum z zamkiem św. Piotra czasach starożytnych nosiło ono nazwę Halikarnas i było m.in. siedzibą władcy zwanego Mauzolos, któremu po śmierci żona wystawiła olbrzymi grobowiec, zaliczany do siedmiu cudów świata. Po zniszczeniu tego grobowca najbardziej okazałym zabytkiem w Bodrum jest obecnie zamek św. Piotra, zbudowany przez joannitów na wzgórzu nad miastem w XIV wieku. Z zamkowej wieży roztacza się piękny widok na miasto i okolice.

     Nieco dalej na północ znajdują się najznakomitsze pozostałości miasta z czasów starożytności - Efezu. To rozwijające się przez wiele stuleci greckie miasto stanowiło za czasów rzymskich stolicę prowincja Azja Mniejsza, z liczbą ludności dochodząca do 200 000. Dziś można w nim podziwiać pozostałości wielu budowli z czasów Greków i Rzymian, wśród których wyróżniają się odeon, świątynia Hadriana, łaźnie, olbrzymi teatr oraz Biblioteka Celsusa w Efezie imponująca fasada biblioteki Celsusa. Przy okazji pobytu w Efezie można także odwiedzić znajdujące się 8 km stąd sanktuarium, gdzie według przekazów zakończyła swe życie Matka Boska. Sanktuarium to odwiedził w 1979 roku papież Jan Paweł II.

     Warto także wybrać się w głąb lądu, aby zobaczyć jeden z cudów natury - Pammukale. Jest to zespół tarasów z wapiennej skały, fantastycznie ozdobiony naciekami. Nosi on nazwę "Bawełniany Zamek" ze względu na delikatne formy wyrzeźbione przez spływającą po tarasach wodę. W pobliżu znajdują się ruiny starożytnego miasta Hierapolis, które w czasach rzymskich pełniło rolę uzdrowiska ze względu na obecność leczniczych wód.

     Kilkadziesiąt kilometrów od Pammukale znajdują się pozostałości dużego starożytnego miasta Aphrodisias. Można tu obejrzeć ruiny świątyni Afrodyty, potężną bramę do miasta Tetrapylon, dobrze zachowany teatr i odeon, agorę oraz jeden z największych stadionów starożytności, mogący pomieścić 30 000 widzów. W ciekawym muzeum są zgromadzone liczne posągi i sarkofagi znalezione w trakcie prac wykopaliskowych.

     Warto także odbyć rejs statkiem wzdłuż malowniczego wybrzeża w okolicach Marmaris. Statek zawija do licznych zatok z kryształowo czystą wodą, oferujących idealne warunki do kąpieli. Jest to jedna z dużych atrakcji podczas pobytu w tej części Morza Egejskiego. KOMUNIKATY
Już wkrótce kilka kolejnych serwisów zapraszamy do ich odwiedzania. Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

żeby otworzyć okienko nawigacyjne do innych serwisów

Powrót na górę   © 1999 Usługi Komputerowe s.c. & Zbigniew Bochenek
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved