Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Towarzystwa Eksploracyjnego
Strona główna
O Towarzystwie
Program spotkań TE
Relacje ze spotkań TE
Relacje z wypraw
Relacja specjalna na 25-lecie TE
Dyskusyjne forum globtroterów
Informacje wydawnicze
Galeria zdjęć
Ciekawe adresy internetowe
Skrzynka pocztowa
Archiwum
Relacje ze spotkań TE
Poprzednie spotkania:
Turcja Zachodnia
więcej...

     Mali jest jednym z najciekawszych krajów Afryki Zachodniej. Sprawia to zróżnicowany krajobraz - od pokrytej roślinnością sawanny aż do piasków Sahary - lecz przede wszystkim barwna mozaika żyjących tu plemion: Fulanów, Dogonów i Tuaregów. Podróż przez Mali pozwala także dotrzeć do historycznych miejsc, przede wszystkim do legendarnego Timbuktu oraz do owianych tajemniczością dogońskich wiosek.

     Podróż po Mali rozpoczęliśmy od stolicy kraju, Żegluga po Nigrze Bamako, położonej nad główną arterią wodną Afryki Zachodniej, Nigrem. Miasto to, jak na stolicę przystało, ma wiele nowej zabudowy oraz kilka budowli - pozostałości z okresu kolonizacji francuskiej. Wysadzane drzewami główne ulice i place nadają miastu przyjemny charakter w porównaniu z innymi, zatłoczonymi miastami Afryki Zachodniej.

     Ze stolicy udaliśmy się do położonego ma północny wschód miasta Segu - dużego portu położonego nad rzeką Niger. Stąd, podróżując różnymi środkami lokomocji, dotarliśmy do Port nad Nigrem zabytkowego miasta Jenne, usytuowanego nad dopływem Nigru, Bani. Najstarszym zabytkiem Jenne jest XII-wieczny meczet, zbudowany z gliny w stylu charakterystycznym dla meczetów w tym rejonie Afryki. Przed meczetem znajduje się duży plac, gdzie w dni targowe można obserwować barwny tłum sprzedających i kupujących z Jenne i okolicznych wiosek.

     Następnym celem podróży po Mali było legendarne Timbuktu. To miasto, położone na skraju bezkresnej Sahary, w wiekach średnich było ważnym ośrodkiem handlu, stanowiąc główny Targ cel wędrówek karawan. Kwitł tu handel złotem i solą, budowano meczety i bogate, kupieckie domy. Rozwijała się także nauka i kultura; miejscowy uniwersytet w XV - XVII wieku stanowił ważny ośrodek rozwoju myśli islamicznej w Afryce Zachodniej. Z czasów dawnej świetności pozostało niewiele, wciąż jednak można zobaczyć w niektórych domach bogato zdobione drzwi, charakterystyczne dla średniowiecznej architektury Timbuktu. W okolicach miasta żyją w dalszym ciągu niezależne plemiona Błękitnych Ludzi Pustyni - Tuaregów. Szczelnie odziani w barwione indygo szaty Tuaregowie wywodzą się z rasy białej; prowadzą głównie koczowniczy tryb życia, przemierzając niegościnne, pustynne obszary północnej części Mali i krajów sąsiednich.

     Finalnym celem wędrówki przez Mali było odwiedzenie wiosek tajemniczego ludu Dogonów. Plemię to żyje w środkowym Mali, w wioskach położonych na skraju płaskowyżu Bandiagara. Dogonowie kultywują szereg obrzędów związanych z praktykami animistycznymi; najbardziej intrygującym jest obrzęd grzebania zmarłych w trudno dostępnych jaskiniach, znajdujących się w klifowym zboczu płaskowyżu. W jaskiniach tych znajdują się także groby i spichlerze tajemniczego ludu Tellem - poprzedników Dogonów, żyjących na tym obszarze pomiędzy XI i XVI wiekiem. Tajemnicze praktyki Dogonów, odmienne od otaczających ich plemion Afryki Zachodniej, sprawiły, że niektórzy pisarze - futurolodzy (np. Erich von Däniken) dopatrywali się ich związków z przybyszami z kosmosu. KOMUNIKATY
Już wkrótce kilka kolejnych serwisów zapraszamy do ich odwiedzania. Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

żeby otworzyć okienko nawigacyjne do innych serwisów

Powrót na górę   © 1999 Usługi Komputerowe s.c. & Zbigniew Bochenek
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved