Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Towarzystwa Eksploracyjnego
Strona główna
O Towarzystwie
Program spotkań TE
Relacje ze spotkań TE
Relacje z wypraw
Relacja specjalna na 25-lecie TE
Dyskusyjne forum globtroterów
Informacje wydawnicze
Galeria zdjęć
Ciekawe adresy internetowe
Skrzynka pocztowa
Archiwum
Relacje ze spotkań TE
Poprzednie spotkania:
Mali
Turcja Zachodnia
więcej...

     Filipiny to archipelag złożony z około 7000 tropikalnych wysp i wysepek. Przyciąga on turystów zarówno bogactwem Filipińscy rybacy wyruszają na połów krajobrazów, jak i zróżnicowaniem kulturowym oraz ciekawymi, nieco tajemniczymi zwyczajami i obrzędami. Jest to zarazem wspaniałe miejsce do wypoczynku wśród bujnej tropikalnej przyrody, w otoczeniu życzliwych, otwartych Filipińczyków.

     Po wylądowaniu w stolicy kraju, Manili podróż po Filipinach rozpoczęliśmy od niewielkiej wyspy Bohol, położonej w południowej części archipelagu. Wyspa ta przyciąga przede wszystkim pięknymi krajobrazami; malowniczymi wzgórzami porośniętymi dżunglą oraz urozmaiconym wybrzeżem morskim. Atrakcją Boholu są Czekoladowe Wzgórza - intrygujące, regularne formy terenu, z którymi wiążą się liczne legendy.

     Najciekawszą pod względem kulturowym oraz Ukrzyżowany ochotnik krajobrazowym jest Luzon - największa z wysp archipelagu Filipin. Mieszkańcy wyspy, będący gorliwymi katolikami kultywują w okresie Świąt Wielkanocnych dość szokujące praktyki religijne. Organizują oni w ciągu Wielkiego Tygodnia procesje, podczas których krzyżuje się kilku ochotników, wyrażających w ten sposób swą ofiarę dla Chrystusa. W procesjach uczestniczą także biczownicy, kaleczący w akcie umartwienia swe plecy ostrymi pejczami. Mimo iż kościół katolicki odcina się od tego typu praktyk, są one wciąż kultywowane w kilku miastach i miasteczkach Luzonu. Innym, także niezwykłym zwyczajem, są procesje moronów - ludzi przebranych w stroje i maski rzymskich legionistów.

     Jedną z największych atrakcji krajobrazowych Filipin są słynne tarasy z polami ryżowymi, położone w północnej części Luzonu. Najpiękniejsze tarasy znajdują się w pobliżu Słynne pola ryżowe w Banaue miejscowości Banaue; wznoszą się one czasami na wysokość 1500 metrów. Precyzyjny system nawadniania tych pól pochodzi sprzed 2000-3000 lat.

     W północnej części Wyspy Luzon znajduje się również ciekawa wioska Sagada. Można tu zobaczyć interesujące jaskinie w klifach skalnych, będące miejscami grzebania zmarłych; trumny są także umieszczane na podwieszeniach na ścianach klifu. Wioska Sagada jest również znana z ciekawych wyrobów tkackich, wytwarzanych przez miejscowe plemiona.

     Archipelag Wysp Filipińskich zalicza się do najbardziej sejsmicznych regionów świata. Występuje tu wiele wulkanów; niektóre z nich wykazują duża aktywność. Jednych z najsławniejszych wulkanów Filipin jest Pinatubo, który w czerwcu 1991 roku eksplodował z ogromną siłą, wyrzucając m.in. w powietrze olbrzymią chmurę gazów i pyłów, utrzymującą się w atmosferze przez wiele miesięcy.

     Filipiny to mozaika plemion i kultur. Na wyspach stosuje się ok. 70 dialektów; wiele plemion ma swe odrębne zwyczaje. W niektórych wioskach żyją plemiona o ciemniejszej karnacji skóry, tzw. negritos. Jedną z najpopularniejszych rozrywek, którą można zobaczyć w wielu wsiach i miasteczkach, są walki kogutów. Stanowią one dla miejscowych cały rytuał; najczęściej kończą się śmiercią jednego z walczących kogutów.

     Jedną z głównych atrakcji Filipin jest także dżungla tropikalna. Można ją poznać m.in. w parku narodowym, znajdującym się na wyspie Palawan. Zwierzęta występujące w dżungli, m.in. półtorametrowe warany najłatwiej jednak można zobaczyć przy Dyrekcji Parku, gdzie skupia się najwięcej turystów. Wyspa Palawan szczyci się także wspaniałymi miejscami do oglądania podwodnego świata; w pobliżu niej występują piękne rafy koralowe.

     Filipiny są również słynne ze swych uzdrowicieli, dokonujących bezkrwawych operacji. Ze względu na famę filipińskich uzdrowicieli wielu z nich pobudowało obecnie duże domy, gdzie Biczownicy za odpowiednio wysoką opłatą można poddać się takiemu zabiegowi. Zabieg taki jednak nie ma nic wspólnego z aurą szamanizmu, którą często przypisuje się praktykom uzdrowicieli.

     Na zakończenie podróży po Filipinach odwiedziliśmy Manilę. Znajduje się tu kilka zabytków z czasów kolonialnych, m.in. XVI-wieczny kościół San Augustin, katedra i hiszpańska twierdza Santiago. Jedną z najbardziej niezwykłych części miasta jest chiński cmentarz. Znajduje się tu cała dzielnica umarłych, z olbrzymimi grobowcami i rzeźbionymi mauzoleami. Cmentarz ten stanowi jedną z głównych atrakcji Manili. KOMUNIKATY
Już wkrótce kilka kolejnych serwisów zapraszamy do ich odwiedzania. Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

żeby otworzyć okienko nawigacyjne do innych serwisów

Powrót na górę   © 1999 Usługi Komputerowe s.c. & Zbigniew Bochenek
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved