Logo serwisu Towarzystwa Eksploracyjnego
Strona główna
O Towarzystwie
Program spotkań TE
Relacje ze spotkań TE
Relacje z wypraw
Relacja specjalna na 25-lecie TE
Dyskusyjne forum globtroterów
Informacje wydawnicze
Galeria zdjęć
Ciekawe adresy internetowe
Skrzynka pocztowa
Archiwum

Link - www.linia.pl

Relacje ze spotkań TE
Poprzednie spotkania:
Boliwia
Madagaskar - życie w tempie mora, mora
Norwegia - w stronę bieguna
więcej...

     Islandia, wyspa-państwo leżąca w północnej części Atlantyku słynie z wulkanicznych
Maskonury
krajobrazów, gorących źródeł, lodowców i pięknych wodospadów. Choć znajduje się w Europie Zachodniej i należy do krajów wysoko rozwiniętych, cywilizacja nie poczyniła tam jeszcze wielu szkód, rozwinęła się tylko w niewielu miejscach wzdłuż wybrzeża i dlatego w centralnych rejonach wyspy można znaleźć miejsca prawie nie tknięte ludzką stopą. Nic zatem dziwnego, że przyciąga ona podróżników, poszukujących piękna nieskażonej przyrody, nie zrażających się surowymi warunkami klimatycznymi tego północnego skrawka Europy. Do takich podróżników należy bez wątpienia zakochany w Islandii Jacek Grzymała, od lat organizujący wyprawy po tej ciekawej
Dawne chaty islandzkie
wyspie. W 2002 roku wraz z Bożeną Moryto i grupką znajomych odbył samochodem podróż po najciekawszych miejscach Islandii, z której relację mogliśmy oglądać w piątkowy wieczór.

     Podróż ta rozpoczęła się od położonego we wschodniej części wyspy portu Seydisfjordur, gdzie przypływają promy utrzymujące morską komunikację pasażerską między Danią, Norwegią i Islandią. Z tego portowego miasteczka trasa podróży wiodła wokół wyspy, z licznymi wypadami w głąb w celu obejrzenia atrakcji przyrodniczych usytuowanych poza wybrzeżem. Odwiedziliśmy najpierw Borgarfjordur eystri - wspaniałe klifowe wybrzeże wschodniej części wyspy, raj dla licznych ptaków
Krajobraz w parku Narodowym Thingvellir
morskich, zakładających na stromych zboczach swe gniazda. Główną atrakcją przyrodniczą tego miejsca były maskonury - ptaki wyróżniające się swymi charakterystycznymi czerwonymi dziobami. Na trasie wyprawy znajdował się objazd jeziora Lagarfljót, z takimi atrakcjami jak przejście wąwozem do wodospadu Hengi, dom Gunnara Gunnarsona i islandzka "puszcza", czyli fragment ocalałego na Islandii lasu.

     Następnie odwiedziliśmy Park Narodowy Jokulsargljufur (wąwóz rzeki Jokulsy) - m.in. z pięknymi wodospadami Detti, Sel i Hafragil. Kolejnymi atrakcjami wyspy były miejsca związane z aktywną działalnością wulkanów na Islandii: skalno-lawowe "miasto"
Kościół Hallgrimskirkja w Reykjaviku
Hljodaklettar; Czerwona Góra, obszar sejsmiczny Krafla z polami lawowymi, jeziorem wulkanicznym Piekło i kalderami. Obszarów tego typu jest wiele w różnych częściach Islandii; tego typu tereny występują np. wokół jeziora My, znajdują się m.in. liczne kratery i pseudo-kratery. Można tu odbyć kąpiel w szczelinie skalnej Grjótagja oraz w jeziorze z gorącą wodą, można również powspinać się na na krater Hverfell z ciekawymi formacjami lawowymi Dimmubogir.

     Na trasie wyprawy znajdują się także niewielkie osady i miasteczka (większość ludności skupia się w stołecznym Reykjaviku). Jednym z ciekawszych, wartych zwiedzenia miasteczek jest malowniczo usytuowane nad brzegiem fiordu Akureyri. Trzeba także obejrzeć znajdujące się m.in. w Thvera tradycyjne kościółki torfowo-darniowe. Tego typu budownictwo, zarówno świeckie, jak i sakralne, jest charakterystyczne dla Islandii (oraz północnej Skandynawii).

Górska roślinność Islandii

     Oczywiście nie sposób pominąć samego Reykjaviku. Miasto jest schludne, z ładnymi, kolorowymi domkami na wybrzeżu, licznymi restauracjami w centrum i kilkoma wyróżniającymi się budowlami sakralnymi. Jedną z najciekawszych budowli tego typu jest bez wątpienia kościół Hallgrimskirkja. Ważnym pod względem historycznym miejscem jest Thingvellir - odwieczne miejsce obrad islandzkiego parlamentu - Althingu, który po raz pierwszy zebrał się tu w 930 roku (najstarszy parlament na świecie!).

Gejzer Strokkur

     Oczywiście na trasie wyprawy nie mogło zabraknąć gejzerów - znaku rozpoznawczego Islandii. Nazwa gejzer pochodzi od islandzkiej nazwy Geysir. Występuje ich tu sporo, zaś jednym z najbardziej widowiskowych jest wytryskujący z regularnością 6-8 minut Strokkur. Fontanna wody tryska na wysokość około 20 metrów, budząc emocje wśród obserwujących to zjawisko turystów.

     Islandia to kraina licznych wodospadów. Jednym z najpiękniejszych jest Złoty Wodospad - Gullfoss, który znajduje się w odległości zaledwie 7 kilometrów od gejzeru Stokkur. To jeden z
Svartifoss - wodospad na bazaltowych "organach"
największych i najbardziej malowniczych wodospadów Islandii. Ma dwie prostopadłe kaskady: górna ma 11, a dolna 21 metrów wysokości. Do kanionu w dole spadają tu średnio 103 metry3 wody na sekundę. Najwyższym zaś wodospadem jest Glymur, spadając struga wody z wysokości 198 metrów. Inne ciekawe wodospady, które mieliśmy możliwość zobaczyć podczas objazdu wyspy to Svartifoss - wodospad na bazaltowych "organach", Wodospad Bogów, gdzie wrzucano posążki pogańskich bóstw po przybyciu chrześcijaństwa na Islandię, Seljaland, Wodospad Dwóch Sióstr.

     W południowej części Islandii trasa prowadzi u podnóża najsłynniejszego wulkanu Islandii -
Góry lodowe w lagunie Jökulsarlon
Hekli oraz największego lodowca Europy - Vatnajoküll. Przebiega również przez Park Narodowy Skaftafell. Można tu odbyć spacer po jęzorze lodowca, zobaczyć tzw. Czarny Wodospad, a nawet powspinać się na górę Kristinartindar. Duża atrakcją tej części wyspy jest jezioro-laguna Jokulsar z pływającymi górami lodowymi i fokami.

     W ciągu dwóch tygodni można dokonać objazdu wyspy i zobaczyć najciekawsze atrakcje tego urokliwego, północnego zakątka Europy. Dla chętnych odbycia "islandzkiej przygody" i osobistego poznania uroków wyspy polecam kontakt z Jackiem Grzymałą - organizatorem corocznie kilku wypraw na Islandię e-mail: podroznik_jacek_grzymala@wp.pl.
 KOMUNIKATY
Już wkrótce kilka kolejnych serwisów zapraszamy do ich odwiedzania. Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

żeby otworzyć okienko nawigacyjne do innych serwisów

Powrót na górę   © 2003 Usługi Komputerowe s.c. & Zbigniew Bochenek                     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved