Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Towarzystwa Eksploracyjnego
Strona główna
O Towarzystwie
Program spotkań TE
Relacje ze spotkań TE
Relacje z wypraw
Relacja specjalna na 25-lecie TE
Dyskusyjne forum globtroterów
Informacje wydawnicze
Galeria zdjęć
Ciekawe adresy internetowe
Skrzynka pocztowa
Archiwum
Relacje ze spotkań TE
Poprzednie spotkania:
Radżastan
Filipiny
Mali
Turcja Zachodnia
więcej...

     Liban to jeden z najmniejszych, lecz najbardziej interesujących krajów Bliskiego Wschodu - kraj będący kolebką kultury śródziemnomorskiej, o pięknych krajobrazach i burzliwej historii współczesnej. Zarazem jest to kraj pokojowego współistnienia dwóch Libańska piękność wielkich religii: islamu i chrześcijaństwa.

     Naszą podróż po Libanie rozpoczęliśmy od stolicy, Bejrutu. Miasto to, po burzliwym okresie lat osiemdziesiątych, szybko leczy swe rany; tu i ówdzie widzi się jeszcze zniszczone domy, lecz większość miasta została już odbudowana. Współistnieją tu obok siebie meczety i kościoły chrześcijańskie różnych odłamów, w tym charakterystyczny dla Libanu kościół maronitów. W pobliżu miasta znajdują się także polonica związane z pobytem Juliusza Słowackiego i żołnierzy armii gen. Andersa.

     Na wybrzeżu Morza Śródziemnego leży kilka miast pamiętających czasy starożytne. Do najstarszych należy Byblos, które już 5000 lat temu, za czasów Fenicjan było dobrze prosperującym ośrodkiem handlu z Egiptem, sprzedając Egipcjanom w zamian za złoto i papirus drewno cedrowe. W średniowieczu pobudowali tu swój zamek krzyżowcy. Dziś w dalszym ciągu jest to pulsujący życiem ośrodek miejski z ciekawym targiem i uliczną atmosferą. Inne starożytne miasta na wybrzeżu Morza Śródziemnego to Tyr i Sydon, które według Ewangelii odwiedzał w czasie swych wędrówek Jezus.

     W głębi kraju, za wysokim pasmem gór Libanu, w dolinie Bekaa znajdują się Kompleks świątynny w Baalbek pozostałości jednego z najlepiej zachowanych kompleksów świątynnych z czasów Cesarstwa Rzymskiego - Baalbek. Kompleks ten powstał w miejscu kultu dawnego boga miejscowego ludu, Kanaanejczyków - Baala. Do dziś można podziwiać ocalałe 6 kolumn z potężnej świątyni Jowisza, mniejszą - lecz świetnie zachowaną świątynię Bachusa oraz szereg pozostałości innych rzymskich budowli. We wnętrzu kraju, podobnie jak na wybrzeżu, można także spotkać liczne zamki krzyżowców.

     Lecz Liban to nie tylko ziemia o wielowiekowej historii; to także wspaniałe Skalne wrota Bejrutu krajobrazy i ciekawi ludzie. Wysokie pasmo gór Libanu, dochodzące do 3000 metrów, jest pocięte licznymi dolinami, wypełnionymi bujną roślinnością i licznymi strumieniami. W najwyższych partiach gór aż do połowy kwietnia są dobre warunki narciarskie; jednego dnia można zjeżdżać na nartach i kąpać się w Morzu Śródziemnym. W graniczącej z Syrią, bardziej suchej części kraju żyją w namiotach plemiona Beduinów. Zaś w miastach i miasteczkach można spotkać piękne twarze kobiet libańskich - następczyń starożytnych Fenicjanek. Dzięki reporterskiej pasji Ryszarda Czajkowskiego mogliśmy przyjrzeć się Libańczykom z bliska, a także zajrzeć do ich domów. KOMUNIKATY
Już wkrótce kilka kolejnych serwisów zapraszamy do ich odwiedzania. Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

żeby otworzyć okienko nawigacyjne do innych serwisów

Powrót na górę   © 1999 Usługi Komputerowe s.c. & Zbigniew Bochenek
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved