Link - www.linia.pl Link - Banner - Reklama



Logo serwisu Towarzystwa Eksploracyjnego
Strona główna
O Towarzystwie
Program spotkań TE
Relacje ze spotkań TE
Relacje z wypraw
Relacja specjalna na 25-lecie TE
Dyskusyjne forum globtroterów
Informacje wydawnicze
Galeria zdjęć
Ciekawe adresy internetowe
Skrzynka pocztowa
Archiwum
Relacje ze spotkań TE
Poprzednie
spotkania:

Indonezja
Południowe Włochy
Chiny mniej znane
Wenezuela
Litwa
więcej...

     W końcu 1999 roku Żaneta i Jacek postanowili zrealizować jedno ze swych niezwykłych marzeń - zobaczyć Antarktykę. Aby urzeczywistnić swe plany, musieli dotrzeć na sam kraniec kontynentu południowoamerykańskiego, Tango na ulicach Buenos Aires skąd odpływają statki w rejs antarktyczny. Stąd też naturalnym pierwszym etapem podróży stała się Argentyna - kraj sięgający swymi krańcami daleko na południe.

     Zwiedzanie Argentyny nasi podróżnicy rozpoczęli od stolicy kraju, Buenos Aires. Miasto zostało założone przez Hiszpanów już w XV wieku, lecz jego burzliwy rozwój nastąpił dopiero w drugiej połowie XIX wieku, wraz z napływem licznych imigrantów z Europy. Obecna stara zabudowa pochodzi Ruiny misji w Paragwaju głównie z przełomu XIX i XX wieku, tworząc charakter miasta, nazywanego przez niektórych Paryżem Ameryki Południowej. Zabytkowe budowle koncentrują się w centrum wyznaczonym głównymi arteriami, takimi jak Avenida de Mayo czy najszersza ulica miasta, Avenida 9 de Julio. Tu można zobaczyć pałac prezydencki, Casa Rosada, Pałac Kongresowy czy słynny Teatr Kolumba. Niezwykle barwną dzielnicą Buenos Aires, zbudowaną przez włoskich imigrantów, jest La Boca. Tu mieszka wielu artystów, tu także można zobaczyć odbywające się wprost na ulicy pokazy narodowego argentyńskiego tańca - tanga. Innym wartym odwiedzenia miejscem jest słynny cmentarz Recoleta. Tu znajduje się wiele eleganckich grobowców, w tym m.in. grobowiec rodziny Duarte, w którym została pochowana Evita Peron.

     Po zwiedzeniu Buenos Aires nasi podróżnicy udali się z krótką wizytą do północnego sąsiada Argentyny - Paragwaju. Ten niewielki kraj leżący w sercu Ameryki Południowej jest jednym z najmniej odwiedzanych przez turystów. Jednak warto tu choć na krótko zawitać. Sama stolica, Asuncion nie ma wprawdzie wielu atrakcji, lecz w głębi kraju znajduje się kilka ciekawych parków narodowych, z bogatą, Wodospad Iguazú tropikalną roślinnością. Poza tym na terenie Paragwaju można spotkać ślady dawnej historii. To tu już w XVII wieku jezuici założyli kilkanaście ośrodków misyjnych, których zadaniem było przekształcanie miejscowych Indian Guarani według wzorów cywilizacji europejskiej. Te trwające sto lat próby zakończyły się niepowodzeniem i likwidacją zakonu jezuitów. Do dziś pozostało jedynie kilka ruin dawnych ośrodków misyjnych, w tym m.in. udostępnione do zwiedzania turystom rozległe pozostałości misji w miejscowości Trinidad.

     Z Paragwaju Żaneta i Jacek udali się na spotkanie z najpotężniejszym wodospadem Ameryki Południowej, Iguazú. Ten położony na granicy Argentyny i Brazylii wodospad sprawia niesamowite wrażenie. Rzeka Iguazú spada tu z wysokości 70 metrów kaskadami o łącznej długości 2 km, zrzucając w ciągu sekundy 5000 m3 wody. Wodospad można podziwiać z góry od strony brazylijskiej, jak również z dołu, dzięki specjalnym ścieżkom i pomostom, od strony argentyńskiej. Jedną z największych Patagońska pampa atrakcji jest tzw. Diabelska Gardziel, gdzie z bliska można obserwować przewalające się z hukiem masy wody. Wielu podróżników uważa Iguazú za najpiękniejszy z wielkich wodospadów świata. Oprócz samego wodospadu atrakcją tego regionu jest także Park Narodowy Iguazú - obszar tropikalnej puszczy, będącej królestwem wielu rzadkich gatunków zwierząt i roślin.

     Z tego wysuniętego na północ ciepłego regionu Argentyny udaliśmy się samolotem na dalekie południe kraju - do Rio Gallegos. To położone nad Atlantykiem miasto stanowi jeden z punktów wypadowych w głąb Patagonii - rozległej krainy z bezkresnymi równinami, urozmaiconymi gdzieniegdzie wzgórzami. Na tych równinach można spotkać tylko gaucho, czyli pasterzy bydła na argentyńskiej pampie, jednakże przejazd przez nie sprawia duże wrażenie.

Lodowiec Moreno

     Nasi podróżnicy udali się z Rio Gallegos na zachód, w stronę pasm Andów Patagońskich, aby zobaczyć w nich jedną z największych atrakcji górskich Argentyny, Park Narodowy Lodowców, a w nim Lodowiec Moreno, jeden z nielicznych rosnących lodowców na Ziemi. Ten wysoki na 60 metrów jęzor lodowy schodzi wprost do odnogi jeziora Argentino. Co pewien czas odrywają się z czoła lodowca olbrzymie bryły lodu, tworząc niesamowity spektakl natury. Bezpieczną obserwację lodowca umożliwiają liczne wiszące mosty i platformy widokowe.

W Parku Narodowym Torres del Paine

     Po obejrzeniu fascynującego lodowca Moreno udaliśmy się wspólnie do znajdującego się po sąsiedzku, lecz już w Chile, Parku Narodowego Torres del Paine. Ten park, będący rezerwatem biosfery UNESCO, przyciąga wielu turystów niesamowitym górskim krajobrazem. Tworzą go ostre granitowe wieże (stąd nazwa parku), pola lodowe, liczne jeziora, strumienie i wodospady oraz gęste lasy z obfitością zwierzyny. W parku wytyczono wiele tras trekkingowych, jest nim także kilka pól namiotowych i schronisk pozwalających lepiej poznać piękno tego zakątka świata. Wśród miejscowej fauny najczęściej można spotkać spore stada guanako, czyli dzikiej odmiany lamy, pasące się na otwartym stepie.

     Po trzydniowym pobycie w Parku Narodowym Torres del Paine nasi podróżnicy Portret dzikiej lamy guanako powrócili do leżącego w pobliżu parku chilijskiego miasteczka Puerto Natales, skąd ponownie udali się do argentyńskiego Rio Gallegos. Stąd przenieśli się drogą lotniczą na sam południowy kraniec Argentyny, do miasteczka Ushuaia. Ta leżąca na Ziemi Ognistej miejscowość stanowi według wielu źródeł najdalej wysunięte na południe miasto świata. Ushuaia jest pięknie położona nad morskim kanałem Beagle u stóp masywu górskiego dochodzącego do wysokości 1500 m. n.p.m. Przez cały rok panują tu względnie stałe warunki klimatyczne, charakteryzujące się dość łagodną temperaturą w granicach 6-12° C. Z Ushuaia można wybrać się na zwiedzanie surowych górskich krajobrazów w Parku Narodowym Ziemi Ognistej. Wielu podróżników przyciąga jednak możliwość Fragment miasta Ushuaia wyruszenia stąd w rejs antarktyczny. Z miejscowego portu wypływają bowiem specjalne statki pasażerskie, których celem jest dotarcie do surowych wysp Antarktyki - Falklandów i Południowej Georgii oraz do lodowych brzegów kontynentu Antarktydy. W taką właśnie podróż wybrali się na spotkanie nowej przygody Żaneta i Jacek Govenlock. Ale to już całkiem inna opowieść...



 KOMUNIKATY
Już wkrótce kilka kolejnych serwisów zapraszamy do ich odwiedzania. Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

żeby otworzyć okienko nawigacyjne do innych serwisów





Powrót na górę   © 2002 Agencja Reklamowa INTRATA & Zbigniew Bochenek
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved