Link - www.linia.pl Link - Banner - Reklama



Logo serwisu Towarzystwa Eksploracyjnego
Strona główna
O Towarzystwie
Program spotkań TE
Relacje ze spotkań TE
Relacje z wypraw
Relacja specjalna na 25-lecie TE
Dyskusyjne forum globtroterów
Informacje wydawnicze
Galeria zdjęć
Ciekawe adresy internetowe
Skrzynka pocztowa
Archiwum
Relacje ze spotkań TE
Poprzednie spotkania:
Wenezuela
Litwa
Afganistan
Chiny
Krym - ludzie, historia, przyroda
więcej...

     Chiny są tak ogromnie zróżnicowanym i rozległym Fragment Kamiennego Lasu krajem, że można go odwiedzać wielokrotnie i wciąż znajdować niezwykle ciekawe, a mniej uczęszczane przez turystów zagranicznych zakątki. Wymaga to jedynie uważnego studiowania przewodników, zasięgania informacji z miejscowych źródeł i wytrwałości w dotarciu do zamierzonego celu. Nasza podróżniczka, Bożena Ostrowska w swej piątej podróży do Chin odwiedziła kilka takich atrakcji przyrodniczych i kulturowych, jak dotychczas niezbyt często znajdujących się na turystycznych szlakach.

Widok w parku narodowym Wulingyuan

     Naszą wspólną podróż rozpoczęliśmy jednakże od licznie odwiedzanej atrakcji, znajdującej się w południowo-zachodniej prowincji Chin - Yunnanie. 126 km na południowy wschód od stolicy prowincji - Kunmingu znajduje się największa atrakcja przyrodnicza tej prowincji - Kamienny Las. Ten olbrzymi park krajobrazowy o powierzchni 26 000 ha jest usiany niezwykłymi ostrymi formami skalnymi, przypominającymi do złudzenia drzewa: stąd nazwa parku. Turystom Fragment kompleksu pałacowo-świątynnego w Chengdu udostępniono do zwiedzania ok. 80 ha; można tu poruszać się po ścieżkach, podziwiając niesamowite kształty wapiennych skał, uformowanych w wyniku długotrwałej erozji i wietrzenia. Znajduje się tu także pawilon stanowiący świetny punkt obserwacyjny na dużą część parku. Oprócz tras wewnątrz parku można również podziwiać obszary znajdujące się na zewnątrz parkowej obwodnicy.

     O wiele rzadziej zagraniczni turyści docierają do położonego w centralnej części Chin parku narodowego Wulingyuan. Znajduje się on niedaleko miasta Zhangjiajie (dawniej Dayong) w prowincji Hunan. Ten duży park obejmuje górski obszar z niezwykłymi formami skalnymi w kształcie sterczących iglic i maczug. Formy te są pokryte bujną roślinnością; często park spowijają gęste mgły nadając widokom nastrój tajemniczości. Widoki można podziwiać spacerując wyznaczonymi ścieżkami Posąg Awalokiteshwary w Chengdu lub przemieszczając się kolejką linową. W parku na szczytach niektórych iglic zlokalizowano atrakcyjne punkty widokowe, pozwalające na obejrzenie szerszej perspektywy tego niezwykłego górskiego krajobrazu.

     Ciekawym, godnym odwiedzenia miejscem w północnej części Chin, jest położone na północny wschód od Pekinu miasto Chengde. To miasto było przez trzysta lat siedzibą cesarzy z dynastii Quing. Kolejne pokolenia cesarzy budowały w Chengdu kompleks pałacowo-świątynny; wiele z tych budowli zachowało się w dobrym stanie po dzień dzisiejszy. Możemy zatem podziwiać sam pałac cesarski oraz osiem świątyń zewnętrznych, w tym między innymi świątynię Puning Si, z największym posągiem z drewna buddyjskiego świętego, Awalokiteshwary, o wysokości 22 metrów. Poza miastem chińscy cesarze wybudowali z okazji wizyty Pałac dla władcy Tybetu w okolicach Chengdu Panchenlamy z Tybetu olbrzymi pałac, przypominający nieco kształtem pałac Potala w Lhasie. Był on miejscem zamieszkania tybetańskiego dostojnika; obecnie stanowi obiekt muzealny. Z racji kontaktów cesarzy chińskich w XVIII-XIX wieku z królestwem Tybetu wiele budowli w Chengdu wykazuje wpływy tybetańskie.

     Ostatnim etapem podróży po Chinach była wizyta nad Morzem Zółtym. Tu znajduje się miasto Beidahe, stanowiące dla Chińczyków z Północy swoisty kurort. Są tu bowiem ładne piaszczyste plaże i ciepłe morze, zapewniające dobre warunki wypoczynku dla mieszkańców wielkich miast Koniec Wielkiego Muru Chińskiego nad Morzem Żółtym m.in. Pekinu. Duża atrakcję w tym rejonie stanowi także miasto Shanhaiguan - tu bowiem Wielki Mur Chiński po kilku tysiącach kilometrów dochodzi do morza. Można zobaczyć odrestaurowany fragment Muru i podziwiać z jego zwieńczenia panoramę wybrzeża morskiego. Wizyta na Wielkim Murze była ostatnim etapem wyprawy do Chin Bożeny Ostrowskiej.



 KOMUNIKATY
Już wkrótce kilka kolejnych serwisów zapraszamy do ich odwiedzania. Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

żeby otworzyć okienko nawigacyjne do innych serwisów





Powrót na górę   © 2002 Agencja Reklamowa INTRATA & Zbigniew Bochenek
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved