Link - www.linia.pl Link - Banner - Reklama



Logo serwisu Towarzystwa Eksploracyjnego
Strona główna
O Towarzystwie
Program spotkań TE
Relacje ze spotkań TE
Relacje z wypraw
Relacja specjalna na 25-lecie TE
Dyskusyjne forum globtroterów
Informacje wydawnicze
Galeria zdjęć
Ciekawe adresy internetowe
Skrzynka pocztowa
Archiwum
Relacje ze spotkań TE
Poprzednie spotkania:
Mongolia - nie tylko step
Parki narodowe Utah
Malezja
Nepalskie Himalaje
Andamany i Południowe Indie
więcej...

     Syberia - olbrzymi obszar azjatyckiej części Rosji kojarzy się nam przede wszystkim z niezmierzonymi przestrzeniami Fragment wybrzeża Bajkału pokrytymi tajgą, surowym krajobrazem poprzecinanym wielkimi rzekami oraz z niechlubną historią w postaci miejsc zesłań i łagrów. Ta rozległa kraina zawiera także regiony o bardzo zróżnicowanych krajobrazach, urzekających pięknem nieskażonej przyrody. Jednym z najpiękniejszych regionów południowej Syberii jest jezioro Bajkał wraz z otaczającymi go Krajobraz Gór Bajkalskich pasmami Gór Bajkalskich i Sajanów. Uroki tej krainy mogliśmy poznać dzięki Julii Witczuk i Stanisławowi Pagaczowi, którzy latem 1999 roku penetrowali ów region, przemierzając go wzdłuż i wszerz.

   Bajkalska wyprawa rozpoczęła się w Irkucku, największym mieście regionu, dokąd dociera transsyberyjska kolej. Na przedmieściach Irkucka zachowały się jeszcze przykłady starej, Bodziszek drewnianej architektury, przyciągające wzrok pięknie rzeźbionymi obramowaniami drzwi i okien oraz malowanymi ścianami frontowymi.

     Z Irkucka nasi podróżnicy udali się do Biriulki nad Leną, przemierzając dzikie fragmenty syberyjskiej tajgi. Po dotarciu do niej przesiedli się na łódź, aby płynąc w górę rzeki osiągnąć położoną w rezerwacie Bajkalsko-Leńskim osadę Czanczur. Teren rezerwatu to obszar nieskażonej przyrody, pełen bujnej, wielopiętrowej roślinności i zwierząt; m.in. występują tu niedźwiedzie. Kolejnym etapem wyprawy była piesza wędrówka przez rezerwat do źródeł Leny. W pobliżu źródła miejscowi wybudowali niewielką kapliczkę.

Jaskółka wiejska

     Dalsza trasa wiodła w poprzek Gór Bajkalskich, ciągnących się wzdłuż zachodniego brzegu Bajkału. Po przebyciu przełęczy nasi podróżnicy dotarli do położonej nad brzegiem jeziora osady Pokojniki. Tu zamieszkali w bazie naukowej rezerwatu, eksplorując okolice, kontaktując się z pracownikami bazy i podziwiając wspaniałe krajobrazy zachodniego brzegu Bajkału. Z osady Pokojniki udali się wodolotem w północną część jeziora, do regionu Siewiersko-Bajkalskiego, gdzie dotarli aż do magistrali BAM-u. Jednak pobyt w "cywilizacji" trwał krótko. Następny etap syberyjskiej przygody obejmował wyprawę w północną część Gór Bajkalskich, charakteryzujących się pięknymi, surowymi krajobrazami z wysokimi szczytami Buriaci w odświętnych strojach - najwyższy z nich - szczyt Czerskiego osiąga 2672 m. W tym rejonie nasi podróżnicy napotkali opuszczony łagier z czasów stalinowskich - Chołodnoje.

     Po wyprawie w Górach Bajkalskich nastąpił powrót wodolotem przez cały Bajkał na południe. Następnie nasi podróżnicy udali się do miasta Ułan-Ude położonego w regionie na wschód od Bajkału. Stąd poprzez Iwołgiński Dacan dotarli do rosyjskich wsi usytuowanych na południowym brzegu Bajkału, zapoznając się z miejscowym budownictwem wiejskim i mieszkającymi tu ludźmi.

Krajobraz Sajanów

     Ostatni etap wyprawy obejmował pasmo górskie Sajanów Wschodnich, usytuowane na zachód od południowego krańca Bajkału. W jednej z pięknych dolin tego regionu, Dolinie Tunkińskiej mieszkają rdzenni mieszkańcy tych ziem, Buriaci. Nasi podróżnicy mieli sposobność przyjrzeć się z bliska tym ludziom w odświętnych strojach, poznać nieco ich kulturę i zwyczaje. Pobyt w Sajanach był pięknym zwieńczeniem dwumiesięcznej wyprawy po jednym z najpiękniejszych regionów Syberii, rozciągającym się wokół Bajkału.



 KOMUNIKATY
Już wkrótce kilka kolejnych serwisów zapraszamy do ich odwiedzania. Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

żeby otworzyć okienko nawigacyjne do innych serwisów





Powrót na górę   © 2000 Usługi Komputerowe s.c. & Zbigniew Bochenek
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved