Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Towarzystwa Eksploracyjnego
Strona główna
O Towarzystwie
Program spotkań TE
Relacje ze spotkań TE
Relacje z wypraw
Relacja specjalna na 25-lecie TE
Dyskusyjne forum globtroterów
Informacje wydawnicze
Galeria zdjęć
Ciekawe adresy internetowe
Skrzynka pocztowa
Archiwum
Relacje ze spotkań TE
Poprzednie spotkania:
Himalaje
Liban
Radżastan
Filipiny
Mali
więcej...

     Bhutan to jeden z najmniejszych i najbardziej tajemniczych krajów Azji. Aura tajemniczości wynika z samego położenia - w głębi kontynentu na stokach Fragment stolicy Bhutanu, Thimphu Himalajów, jak również z ograniczonej dostępności spowodowanej bardzo wysokimi kosztami pobytu turystów (200 $ dziennie). Zwiedzanie jest możliwe jedynie w grupach zorganizowanych pod opieką przewodnika.

     Historia Bhutanu sięga IX wieku, gdy tybetańskie plemiona Bhote założyły tu niepodległe państwo. W XVII wieku kraj dostał się pod panowanie Tybetu, zaś od połowy XVIII wieku był w strefie wpływów brytyjskich. Od czasu aneksji Tybetu przez Chiny w połowie lat pięćdziesiątych datuje się silny związek Bhutanu z Indiami - przebywają tu liczne wojska hinduskie.

     Kraj jest monarchią absolutną - od 1972 roku włada nim król Wangchuck, Letni pałac królewski który jest także premierem rządu. Panującą religią jest tybetańska odmiana buddyzmu; w regionach przygranicznych z Indiami spotyka się hinduistów. Zdecydowana większość ludności utrzymuje się z rolnictwa, mimo iż grunty orne zajmują tylko 2% powierzchni kraju. Dwie trzecie obszaru Bhutanu pokrywają lasy; na przedgórzach Himalajów typowe lasy tropikalne, zaś w wyższych partiach gór wiecznie zielone lasy liściaste i iglaste.

     Na obszarze niewielkiego Bhutanu występują znaczne różnice wysokości - od 600 do 7315 m n.p.m. Z tego względu wyróżnia się tu trzy strefy klimatyczno-roślinne: przedgórza, Himalaje Małe i Himalaje Wielkie Na obszarze przedgórzy panuje klimat monsunowy, zaś w strefach górskich bardzo zróżnicowany klimat umiarkowany, z chłodnymi zimami i ciepłymi, deszczowymi latami. Granica wiecznego śniegu przebiega na wysokości około 5000 metrów.

     Nasze zwiedzanie Bhutanu rozpoczęliśmy od jedynego miasta, posiadającego lotnisko - Paro. Jest to najstarsze miasto Bhutanu, mające kilka cennych zabytków sakralnych - klasztorów lamaickich, zwanych dzongami. Najstarszym jest dzong pochodzący z VII wieku. Wnętrza klasztorów są rzadko udostępniane do zwiedzania; było to jednak możliwe dzięki specjalnym glejtom, o które wystarał się szef wyprawy, znawca Tybetu i buddyzmu, Marek Kalmus. W pobliżu Paro, na prawie pionowej ścianie skalnej jest zawieszony zespół klasztorny, zwany "Tygrysie Gniazdo". Stanowi on najważniejsze miejsce pielgrzymek dla miejscowych wyznawców buddyzmu tybetańskiego; według legendy założył go w VIII wieku wielki Guru Rimpoche, który przyniósł lamaizm do Bhutanu. Niestety, w 1998 roku zespół ten został poważnie uszkodzony w wyniku pożaru, tak że obecnie nie jest udostępniany do zwiedzania; można tylko podziwiać kunszt budowniczych klasztoru z dużej odległości.

     Stolicą Bhutanu jest liczące około 30 000 mieszkańców miasto Thimphu. Tu znajduje się pałac królewski oraz zbudowany w XVII wieku wielki kompleks klasztorny Tashichho Dzong. Pełni on obecnie funkcje klasztoru, narodowego muzeum, a także mieści królewską salę tronową. Jednym z głównych budynków administracyjnych miasta jest poczta - Bhutan słynie z barwnych znaczków pocztowych, wydawanych głównie dla kolekcjonerów - filatelistów. Miasto leży w kotlinie górskiej na wysokości ok. 2000 metrów n.p.m.; jest otoczone pokrytymi lasami wzgórzami.

Klasztorna szkoła

     W sąsiedniej dolinie górskiej leży miasto Punakha. Tu znajduje się letnia rezydencja króla Bhutanu - pięknie zdobiony pałac położony nad brzegiem rzeki Sankosh. W niższym biegu tej rzeki zbudowano warowny dzong Wangdu, wyróżniający się z oddali swymi białymi murami. Wiele klasztorów Bhutanu pełni zarazem funkcje szkół; dzieci w wieku 8 - 16 lat uczą się tu pod kierunkiem mnichów buddyjskich. Najzdolniejsze są następnie wysyłane do szkół wyższych w Indiach, a także w krajach europejskich.

     Poza zamkami, pałacami i klasztorami wzrok przyciągają także zwykłe Dom mieszkalny na prowincji domy mieszkalne. Są one częstokroć bogato zdobione; zwłaszcza uwagę zwracają pięknie malowane obramowania drzwi i okien. Generalnie w Bhutanie nie widzi się nędzy; miasteczka i wsie są zadbane, mocno kontrastując z miastami sąsiednich Indii. Jedną z przyczyn względnego dostatku mieszkańców Bhutanu jest polityka króla, który z jednej strony zapewnia swym ziomkom wiele bezpłatnych usług socjalnych, zaś z drugiej strony stara się ograniczyć negatywne wpływy zewnętrzne. Jednym z przejawów ograniczania kontaktów ze światem jest brak telewizji. Jednak w dobie satelitów i komputerów wydaje się, iż ta bariera komunikacyjna zostanie wkrótce usunięta... KOMUNIKATY
Już wkrótce kilka kolejnych serwisów zapraszamy do ich odwiedzania. Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

żeby otworzyć okienko nawigacyjne do innych serwisów

Powrót na górę   © 1999 Usługi Komputerowe s.c. & Zbigniew Bochenek
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved