Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Towarzystwa Eksploracyjnego
Strona główna
O Towarzystwie
Program spotkań TE
Relacje ze spotkań TE
Relacje z wypraw
Relacja specjalna na 25-lecie TE
Dyskusyjne forum globtroterów
Informacje wydawnicze
Galeria zdjęć
Ciekawe adresy internetowe
Skrzynka pocztowa
Archiwum
Relacje ze spotkań TE
Poprzednie spotkania:
Syberia. W krainie zabajkalskich Buriatów
Etiopia
Indie Południowe
Ekwador
Meksyk
więcej...

     Krym - nieduży półwysep, połączony z lądem przesmykiem o szerokości kilku kilometrów, skupia na stosunkowo niewielkiej przestrzeni różnorodne krajobrazy, florę i Panorama Jałty faunę z rożnych stref klimatycznych. Występują tu bardzo zróżnicowane formy terenu: skalne urwiska, nagie wysoczyzny, leśne rozłogi, płaskie stepy, piękne plaże u podnóża gór, rozległe płytkie przymorskie akweny. Uroki krymskiego krajobrazu sprawiły, iż ziemie te już od kilku tysięcy lat były zasiedlane przez różne ludy. Mieszkali tu Taurowie, od których pochodzi starożytna nazwa Krymu, Tauryda, Scytowie, Grecy, którzy założyli na zachodnim i południowym brzegu Krymu kilka miast, m.in. Chersonez i Teodozję, Goci, Chazarowie. Na skutek tak złożonych historycznych kolei Góry Krymskie losu nagromadziły się na tych ziemiach elementy różnorodnych kultur, reprezentujących ludy zamieszkujące krymski półwysep. W połowie XIII wieku podczas wyprawy wnuka Dżyngis-chana na Europę na obszarze zachodniej Azji i południowo-wschodnej Europy powstało nowe państwo - Złota Orda. Z tego państwa wydzieliła się wkrótce Orda Kipczacka, w skład której wchodził Krym. Były to początki państwa Tatarów - narodu powstałego ze zmieszania ludów mongolskich i ludności miejscowej, który przyjął w końcu XIV wieku islam, oraz utworzył język należący do grupy języków tureckich. Tatarzy od początku mieli bliskie kontakty z Litwą i Polską, bądź walcząc z Polakami i Litwinami, lub będąc ich sprzymierzeńcami w walkach z Wielkim Księstwem Moskiewskim. W XV wieku chanat krymski został wasalem sułtana tureckiego, stając się na kilkaset lat jego sprzymierzeńcem w walkach z Fragment pałacu Romanowów w Liwadii Rzeczpospolitą Polską. Dopiero w drugiej połowie XVIII wieku Turcja zrzekła się zwierzchnictwa nad Krymem na rzecz rosyjskiej carycy Katarzyny II. Po przejęciu Krymu przez Rosję wyemigrowało stąd wielu Tatarów, na ich miejsce caryca sprowadziła kolonistów rosyjskich i niemieckich. Wkrótce Krym zaczął rozwijać się jako miejsce wypoczynku dla rosyjskich elit; na południowym wybrzeżu powstawały miejscowości letniskowe - przybywało tu oprócz arystokratów także wielu znanych ludzi świata kultury, m.in. poeci Adam Mickiewicz i Aleksander Puszkin.

     Koleje losu ludności tatarskiej, stanowiącej niegdyś większość mieszkańców Krymu, były dramatyczne, zwłaszcza w połowie XX wieku. Pod koniec drugiej wojny światowej, w 1944 roku, z rozkazu Stalina praktycznie wszyscy Tatarzy krymscy zostali wysiedleni z półwyspu krymskiego do Azji Centralnej - do Kazachstanu, Uzbekistanu, Kirgizji. Tatarskie wsie zostały opuszczone lub zajęte przez rosyjskich i ukraińskich osadników. Przez prawie 50 lat powrót Tatarów krymskich do swych rodzinnych stron był bardzo utrudniony. Fabryka win w Masandrze Dopiero lata 90-te XX wieku przyniosły zmianę. W ostatnim dziesięcioleciu na Krym wróciło ok. 250 000 Tatarów. Szybko zaczęła odradzać się na rodzinnej ziemi ich kultura, m.in. zaczęły powstawać zespoły kultywujące tatarski folklor. Zostały nawiązane kontakty ze środowiskiem Tatarów w Polsce, czego wyrazem stały się wizyty zespołów folklorystycznych w naszym kraju.

     Na obszarze półwyspu znajduje się wiele zabytków świadczących o bogatej historii Krymu. Są tu pozostałości starożytnych, greckich miast, Chersonezu i Teodozji. Dawna stolica chanów krymskich, Bachczysaraj przyciąga dobrze zachowanym pałacem i meczetami. Tu również znajduje Dworzec kolejowy w Symferopolu się opiewana przez poetów "Fontanna Łez" i grobowiec Marii Potockiej, żony jednego z władców Krymu. Na południowym wybrzeżu warto odwiedzić dawny pałac Romanowów w Liwadii, w którym w lutym 1944 roku odbyła się słynna konferencja jałtańska, decydująca o granicach Europy po II wojnie światowej.

     Nie mniej piękna jest przyroda Krymu. Góry Krymskie, opadające stromymi urwiskami w stronę Morza Czarnego, z wysokimi płaskowyżami od strony północnej, z pięknymi szczytami Czatyrdah i Ajudah, stanowią wspaniały obszar górskich wędrówek. Mniej zaawansowani turyści znajdą malownicze miejsca do wypoczynku na tzw. Riwierze Krymskiej, czyli na południowym wybrzeżu Krymu. Najbardziej znane kurorty to Jałta, Ałuszta, Gurzf, Ałupka, Mischor. Panujący tu łagodny, śródziemnomorski klimat stwarza doskonałe warunki do uprawy winorośli; jedną z najstarszych fabryk win na wybrzeżu jest Masandra. Krym jest zatem regionem o licznych walorach turystycznych, stanowiąc jedną z największych atrakcji wybrzeża Morza Czarnego. KOMUNIKATY
Już wkrótce kilka kolejnych serwisów zapraszamy do ich odwiedzania. Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

żeby otworzyć okienko nawigacyjne do innych serwisów

Powrót na górę   © 2002 Agencja Reklamowa INTRATA & Zbigniew Bochenek
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved