Link - www.linia.pl Link - Banner - Reklama



Logo serwisu Towarzystwa Eksploracyjnego
Strona główna
O Towarzystwie
Program spotkań TE
Relacje ze spotkań TE
Relacje z wypraw
Relacja specjalna na 25-lecie TE
Dyskusyjne forum globtroterów
Informacje wydawnicze
Galeria zdjęć
Ciekawe adresy internetowe
Skrzynka pocztowa
Archiwum
Relacje ze spotkań TE
Po-
przednie
spotkania:

Tybet
Od Chicago do Yellowstone
Etiopia
Australia
Iran
więcej...

     Obszary południowych prowincji Chin, północnego Laosu i Wietnamu to jeden z najciekawszych regionów Południowo-Wschodniej Azji. Spotyka się tu niezwykłą mieszankę plemion, kultywujących odrębne tradycje kulturowe oraz piękne, górzyste krajobrazy. Region ten mogliśmy bliżej poznać dzięki Brunonowi Jabłonowskiemu, który dotarł do zakątków bardzo rzadko odwiedzanych przez podróżników.

     Naszą podróż rozpoczęliśmy od północnego Laosu - terenów przygranicznych Kobiety z plemienia Akha w Laosie z Chinami. Tu w niewielkich wioskach wśród zielonych wzgórz żyją plemiona spotykane w kilku miejscach na obszarze tzw. Złotego Trójkąta - Lisu i Akha. Kobiety z plemienia Akha wyróżniają się niezwykle bogatymi ozdobami głowy w formie czepców ozdobionych licznymi monetami; niektóre z tych czepców to prawdziwe kolekcje numizmatyczne! Podstawą utrzymania się miejscowych plemion jest ryż, uprawiany zwykle na małych tarasowych poletkach; w krajobrazie tego regionu często spotyka się zbocza gór pokryte licznymi rolniczymi tarasami.

     Po krótkiej wizycie w Laosie udaliśmy się do południowej prowincji Chin, Yunnanu. W tym regionie żyje wiele mniejszości narodowych, w tym m.in. ludzie z plemienia Nashi. Jednym z głównych miast zachodniej części Yunnanu jest Dali, położone malowniczo w górskiej scenerii nad pięknym jeziorem Er-Hai. Na uliczkach Dali tętni targowe życie; głównym towarem jest miejscowy bimber, sprzedawany z wielkich, plastikowych kanistrów wprost do pojemników klientów. W pobliżu Dali mieszka doktor Hu, Chińczyk leczący swych pacjentów lekami przyrządzanymi z uprawianych przez siebie ziół. Nasi podróżnicy odwiedzili doktora Hu, uzyskując od niego zestaw ziół pomagających w dolegliwościach migrenowych.

     Około 100 km na północ od Dali znajduje się jeden z najpiękniejszych przełomów rzeki Jangcy. Przełom rzeki Jangcy Tu bowiem ta potężna rzeka zmienia zasadniczo swój bieg; płynąc z północy wciska się w wąski wąwóz i zataczając olbrzymią pętlę w kierunku wschodnim zmienia ponownie swój bieg na północ. Wąwóz przecina malownicze pasmo Gór Nefrytowego Smoka, pokrytych w szczytowych partiach śniegiem. Jest to jeden z piękniejszych zakątków zachodniej części Yunnanu.

     Z Dali nasi podróżnicy udali się w region pogranicza Yunnanu z Tybetem, w zasadzie niedostępny dla białych turystów. Dzięki pomocy miejscowego mnicha udało im się przemycić do miejscowości Zhongdian, znanej z dwóch tybetańskich klasztorów. Tu mogli obejrzeć zabytkowe budowle i zapoznać się z życiem buddyjskich mnichów. Dalsza trasa z Zhongdian na północny wschód biegła przez dzikie, bezludne obszary górskie, przekraczając wysokie przełęcze, osiągające nieraz 5000 metrów n.p.m. Krajobraz z letniego zmienił się na zimowy; góry i gruntowa droga, którą jechali w ciężarówkach z drewnem nasi podróżnicy, były pokryte grubą warstwą śniegu. Wreszcie po wielogodzinnej jeździe z przygodami (wywrotka jednej z ciężarówek) udało się im dotrzeć do głównej drogi biegnącej z Czengdu do Lhasy i zjechać do Kotliny Syczuańskiej. Tu odwiedzili m.in. miasto Leshan ze znajdującym się w pobliżu słynnym olbrzymim posągiem siedzącego Buddy oraz zespół świątynny na górze Emei.

Tybetański mnich w Yunnanie

     Kolejnym etapem podróży był przejazd do stolicy Yunnanu, Kunmingu. Jest to obecnie olbrzymia metropolia z licznymi wieżowcami, wypierającymi nieubłaganie starą chińską architekturę. W pobliżu Kunmingu znajduje się niezwykła atrakcja krajobrazowa - Kamienny Las. Jest to obszar pokryty niesamowicie ukształtowanymi, wapiennymi formacjami skalnymi, przypominającymi zespół leśny. Obejrzenie Kamiennego Lasu jest jedną z "konieczności" podczas pobytu w Yunnanie, dostarcza bowiem wspaniałych przeżyć estetycznych.

     Ostatni fragment przedstawionej podróży po Azji Południowo-Wschodniej obejmował północny Wietnam. Tu nasi podróżnicy dotarli do plemion żyjących w górach u podnóża najwyższego szczytu Wietnamu. Są to plemiona Hmong, różniące się w kolejnych wioskach strojami, od których pochodzą ich nazwy. W zależności od barwy i charakteru stroju spotyka się Kobiety z plemienia Kwiecistych Hmongów w Wietnamie tu Czarnych, Czerwonych lub Kwiecistych Hmongów. Zwłaszcza ubiory tych ostatnich wyróżniają się niezwykłą barwnością, przypominającą nieco koloryt strojów Indian Ameryki Środkowej. Oprócz nich w tym regionie żyją także m.in. Tajowie. Ludność obszarów położonych wysoko w górskich ostępach jest bardzo biedna; przejawia się to zarówno w ich ubiorach, jak i niezwykle skromnym wyposażeniu domostw. Całodzienną strawę stanowią tu zwykle pędy bambusa.

     Na zakończenie podróży po Wietnamie obejrzeliśmy wspaniałe formacje skalne w Zatoce Halong. Można tu pływać godzinami podziwiając ukształtowane przez naturę wapienne skały i przyglądając się życiu Wietnamczyków na wodzie. Zatoka Halong jest jedną z największych atrakcji północnego Wietnamu; przybywają tu co roku tysiące turystów. "Na deser" obejrzeliśmy kilka zdjęć z położonego w Kambodży potężnego kompleksu świątynnego Angkor Wat. Stanowiły one zwieńczenie niezwykle ciekawej podróży po Azji Południowo-Wschodniej.



 KOMUNIKATY
Już wkrótce kilka kolejnych serwisów zapraszamy do ich odwiedzania. Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

żeby otworzyć okienko nawigacyjne do innych serwisów





Powrót na górę   © 2000 Usługi Komputerowe s.c. & Zbigniew Bochenek
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved