Link - www.linia.pl Link - Banner - Reklama



Logo serwisu Towarzystwa Eksploracyjnego
Strona główna
O Towarzystwie
Program spotkań TE
Relacje ze spotkań TE
Relacje z wypraw
Relacja specjalna na 25-lecie TE
Dyskusyjne forum globtroterów
Informacje wydawnicze
Galeria zdjęć
Ciekawe adresy internetowe
Skrzynka pocztowa
Archiwum
Relacje ze spotkań TE
Poprzednie spotkania:
Indie Południowe
Ekwador
Meksyk
Peru
Nepal
więcej...

     Naszą wspólną podróż po Etiopii - fascynującym kraju o Zamek króla Fasilidasa w Gondar bardzo starych chrześcijańskich korzeniach - rozpoczęliśmy od starej stolicy kraju, Aksum. To liczące ok. 3000 lat miasto znane jest głównie z tego, iż w zamierzchłych czasach została tu przywieziona z Jerozolimy słynna Arka Przymierza. Według etiopskiej tradycji niezwykle cenny dla Żydów dokument jest przechowywany w niewielkim kościółku i bardzo pilnie strzeżony - jedynie raz w roku jest on wynoszony ze świątyni i prezentowany wiernym. Mogliśmy jedynie z zewnątrz obejrzeć ten kościółek i poczuć ducha Kościół Bet Gyiorgos w Lalibeli etiopskiej tradycji. Poza tym w Aksum jest wiele pozostałości dawnej świetności, w tym m.in. potężne stele z inskrypcjami. W katedrze w Aksum są przechowywane insygnia cesarskiej władzy z XIX wieku cesarza Menelika II.

     Z Aksum przenieśliśmy się do innej byłej stolicy Etiopii, Gondar. Miasto to pełniło stołeczną funkcję w XVII-XVIII wieku. Z tego okresu pochodzi wspaniały kompleks pałacowo-zamkowy etiopskich królów, począwszy od Fasilidasa, założyciela stolicy w Gondar. Jest tu także kilka ciekawych kościołów z interesującymi freskami. Nasi podróżnicy przebywali w Gondar podczas Wigilii i w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia (według obrządku Kościoła etiopskiego). Mogli więc obserwować religijne uroczystości towarzyszące temu bardzo ważnemu w chrześcijaństwie świętu. Po porannych uroczystościach przenieśli się drogą lotniczą do miejscowości Lalibela. Miejscowość ta Wioska w dolinie Omo zasłynęła z niezwykłych kościołów wykutych w głąb ziemi w litej skale. Kościoły te były budowane od X wieku; do dziś większość z nich jest odwiedzana przez wiernych. W niewielkich wnętrzach są często przechowywane cenne przedmioty sakralnej sztuki koptyjskiej.

     Po zwiedzeniu głównych zabytkowych atrakcji Etiopii udaliśmy się w Na targu we dolinie Omo rejony słynące z atrakcji przyrodniczych. Jednym z nich jest rejon jeziora Tana, łączący piękno przyrody z elementami historii. Na jeziorze Tana znajdują się bowiem wyspy z ciekawymi średniowiecznymi klasztorami, Betra Mariam i Ukra Kidane Meheret - ich odwiedzenie pozwala poszerzyć wiedzę o chrześcijańskich tradycjach w Etiopii. Jezioro Tana jest zarazem początkiem (według Etiopczyków) Nilu Błękitnego; stąd wypływa rzeka Krajobraz południa Etiopii tworząca po połączeniu z Nilem Białym największą rzekę świata. W pobliżu znajduje się miasto Bachar Dar - punkt wypadowy do zwiedzania atrakcji jeziora Tana i okolic. Jedną z największych okolicznych atrakcji są wodospady na Nilu Błękitnym Tis Abbai, zwane przez miejscowych Dymiącym Nilem. Ta kilkudziesięciometrowej wysokości katarakta wywiera olbrzymie wrażenie, zwłaszcza w porze deszczowej, gdy spadają tu ogromne ilości wody.

Dziewczyna z plemienia Weyto

     Innym pięknym przyrodniczym regionem północnej części Etiopii są bez wątpienia góry Simien. Nasi podróżnicy udali się na kilkudniowy trekking po tych górach, wyruszając z miasta Debark i wędrując przez malownicze, dzikie, górskie krajobrazy. Zmienna pogoda - częstokroć gęste chmury i mgły - dodawała jeszcze tym krajobrazom nieco tajemniczego uroku.

     Druga część etiopskiej przygody Żanety i Jacka Govenlocków to podróż Dziewczyna z plemienia Mursi na południe kraju - w rejon, gdzie można jeszcze spotkać murzyńskie plemiona, utrzymujące wciąż tradycyjne sposoby ozdabiania i ubierania się. Rejonem tym jest słynna dolina rzeki Omo, zaś miastem wypadowym Arba Minch. Jadąc samochodem terenowym nasi podróżnicy odwiedzali kolejne wioski żyjących tu plemion: Chencha i Konso, znanych ze swoich wyrobów tkackich i bambusowych oraz z rzeźbionych drewnianych totemów, umieszczanych na grobach przodków. Trasa podróży była tak ułożona, aby w kolejnych wioskach trafiać na targ - jest to bowiem najlepsze miejsce to obserwacji miejscowych, często ściągających z odległych zakątków buszu. Kolejne etapy podróży to wioski plemion Tsamay (Weyto), Hamerów, Mężczyzna z plemienia Mursi przywiązujących dużą wagę do swego wyglądu, zwłaszcza ozdób głowy, urodziwych Gelabów, gdzie nasi podróżnicy spędzili Sylwestra. Najbardziej niezwykłą częścią podróży wzdłuż doliny rzeki Omo była wizyta w wiosce plemienia Mursi. Kobiety tego plemienia są znane z noszenia ceramicznych krążków w dolnej wardze, ponadto zdobią swe ciała licznymi skaryfikacjami. Dodatkową atrakcją tej części wyprawy były także krajobrazy - niezwykłe formy skalne, zwane Nowy Jork, pełna ptactwa, w tym pelikanów, zielona dolina rzeki Omo, półpustynne krajobrazy Południa. Podróż po południowym regionie kraju stanowiła zwieńczenie trzytygodniowej wyprawy Żanety i Jacka Govenlocków po Etiopii.



 KOMUNIKATY
Już wkrótce kilka kolejnych serwisów zapraszamy do ich odwiedzania. Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

żeby otworzyć okienko nawigacyjne do innych serwisów





Powrót na górę   © 2002 Agencja Reklamowa INTRATA & Zbigniew Bochenek
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved