Link - www.linia.pl Link - Banner - Reklama



Logo serwisu Towarzystwa Eksploracyjnego
Strona główna
O Towarzystwie
Program spotkań TE
Relacje ze spotkań TE
Relacje z wypraw
Relacja specjalna na 25-lecie TE
Dyskusyjne forum globtroterów
Informacje wydawnicze
Galeria zdjęć
Ciekawe adresy internetowe
Skrzynka pocztowa
Archiwum
Relacje ze spotkań TE
Poprzednie spotkania:
Gwatemala
Polska wyprawa motocyklowa "Dookoła Himalaje 2000"
Oman
Malezja
Boliwia
więcej...

     Nepal to jeden z najbardziej niezwykłych krajów świata. Tu na stosunkowo niewielkim obszarze można spotkać wszystkie typy krajobrazów: od pokrytych dżunglą Na Durbar Square w Kathmandu nizin Teraju aż po niebotyczne, ośnieżone szczyty Himalajów. Występuje tu również olbrzymia mieszanka plemion i bogata, hinduistyczno-buddyjska kultura. Wszystko to sprawia, że kraj ten przyciąga licznych podróżników, zafascynowanych pięknem przyrody i różnorodnością kulturową.

     Naszą podróż po Nepalu rozpoczęliśmy od stolicy kraju, Kathmandu. To ponadpółmilionowe miasto nie przypomina wielkich metropolii Wschodu; nie ma tu wieżowców, szerokich alei, wielkich centrów handlowych. Można za to zanurzyć się w atmosferę miasta tętniącego własnym życiem i poznać bliżej zwyczaje jego mieszkańców. Życie religijne toczy się w wielu punktach miasta, przy licznych hinduistycznych świątynkach i buddyjskich stupach rozsianych na wielu Świątynia typu sikhara w Patanie placach i ulicach. Najcenniejszy zespół zabytkowych budowli znajduje się na Durbar Square - centralnym placu Kathmandu. Tu można oglądać Stary Pałac Królewski oraz liczne świątynie poświęcone hinduskim bogom: Wisznu, Siwie, bogini Taleju. Wśród świątyń rezydują sadhu - święci mężowie; spotyka się tu wielu wiernych składających bogom ofiary z ryżu, kwiatów i owoców. Przy placu centralnym stoi także pałac żywej bogini - Kumari, z pięknie zdobionymi drewnianymi oknami i drzwiami. Dużą część placu zajmują liczne stragany z pamiątkami i wyrobami miejscowego rzemiosła.

     Jednym z najcenniejszych zabytków Kathmandu jest położona na wzgórzu na peryferiach miasta stupa Swayambunath. Początki tej świątyni sięgają 2000 lat - obecnie stupa stanowi Newarskie okno w Patanie cel pielgrzymek zarówno wyznawców religii buddyjskiej, jak i hinduistycznej. Można tu zobaczyć wielu buddyjskich mnichów; poważny nastrój miejsca zakłócają liczne małpy, kręcące się wśród wiernych i turystów.

     Drugim królewskim miastem w dolinie Kathmandu jest odległy tylko o 5 km od stolicy Patan. Główny plac Patanu stanowi niezwykłe zgromadzenie licznych świątyń; występują tu zarówno drewniane świątynie w kształcie Mieszkanka Patanu w świątyni pagody, jak i kamienne typu sikhara. Jedną z części placu wypełnia duży pałac królewski z kilkoma dziedzińcami, piękną drewnianą architekturą i bogatym w roślinność ogrodem. Kilka ciekawych zabytków znajduje się poza placem centralnym w różnych częściach miasta. Do najbardziej interesujących należą pochodząca z XII wieku buddyjska świątynia z klasztorem zwana Złotą Świątynią, najstarsza świątynia w Patanie - zbudowana w XIV wieku pięciostopniowa pagoda Kumbeshwar oraz zbudowana w typie sikhara świątynia 1000 Buddów, wzniesiona w II połowie XVI wieku.

     Najważniejszym dla wyznawców hinduizmu miejscem w dolinie Kathmandu jest świątynia Pashupatinath, położona na przedmieściach Kathmandu. W tej świątyni znajduje się dostępny tylko dla hinduistów święty byk Nandi, tu również Trzech świętych mężów w Pashupatinath nad świętą rzeką Bagmati odbywają się liczne kremacje zmarłych. Wokół świątyni można zobaczyć licznych świętych mężów - wielu z nich nieźle prosperuje pozując turystom do zdjęć.

     Po dwóch dniach zwiedzania miast doliny Kathmandu wyjechaliśmy ze Kremacja w Pashupatinath stolicy, aby rozpocząć 9-dniowy trekking w parku narodowym Langtang. Park ten jest położony ok. 100 km na północ od Kathmandu; obejmuje piękną dolinę górską otoczoną w górnej części ośnieżonymi siedmiotysięcznikami. Celem naszego trekkingu była położona w najwyższej części doliny osada Kyanjin Gompa. Pierwszego dnia pokonaliśmy samochodem terenowym trasę prowadzącą do wrót parku - wioski Dunche. Następnego ranka ruszyliśmy na szlak, Chata w wiosce Syabru wędrując najpierw przez zalesione i pokryte polami stoki, aby dotrzeć wieczorem do pięknie usytuowanej na grzbiecie górskim wioski Syabru. Kolejny dzień wędrówki to zejście kilkaset metrów w dół do potoku Lantang i wędrówka lasem wzdłuż potoku aż do położonych na polanie leśnej hotelików zwanych Lama. Czwartego dnia wyszliśmy ponad granicę lasu i naszym oczom ukazały się wspaniałe szczyty otaczające dolinę Langtang. Celem wędrówki tego dnia była położona na wysokości 3500 metrów wioska Langtang. Tu można było m.in. zobaczyć liczne stada jaków i skosztować świetnego jogurtu z jaczego mleka. Piątego dnia dotarliśmy do osady Kyanjin położonej na wysokości 3850 metrów, usytuowanej niezwykle Tarasy wioski Bharku malowniczo wśród ośnieżonych sześcio- i siedmiotysięczników. Tu znajduje się klasztor buddyjski, zwany gompą, od którego przyjęła nazwę osada. Stąd kolejnego dnia zrobiliśmy wycieczkę na prawie pięciotysięcznik Tsergo Ri ze wspaniałą panoramą szczytów oraz spacer w głąb doliny w stronę lodowca Langtang, który również dostarczył wielu estetycznych przeżyć.

Górne piętro doliny Langtang

     Droga powrotna wiodła częściowo tą samą trasą; zakończenie trekkingu nastąpiło w wiosce Syabrubensi, malowniczo położonej u wylotu doliny potoku Langtang do rzeki Trisuli. Stąd samochodem terenowym krętą, przepaścistą drogą wróciliśmy do cywilizacji, czyli do Kathmandu.

     Ostatnie dwa dni pobytu w Nepalu poświęciliśmy na zwiedzanie dwóch niewątpliwych atrakcji doliny Kathmandu. Pierwszą z nich było odległe ok. 15 km od stolicy zabytkowe miasto Bhadgaon. Stare miasto, zaliczone do rejestru zabytków UNESCO, zachowało swój dawny charakter. Najbardziej okazałą częścią miasta, podobnie jak w Kathmandu i Patanie, jest Durbar Square. Przy tym placu znajduje się pałac królewski, zwany Pałacem 55 Okien. Prowadzi do niego tzw. Złota Brama - arcydzieło sztuki zdobniczej wykonane ze złoconego brązu. Na placu Zachód w dolinie Langtang jest także kilka świątyń, w tym pagoda będąca repliką świątyni Pashupatinath z licznymi erotycznymi rzeźbami na wspornikach dachu oraz kamienna świątynia typu sikhara. Drugim ciekawym placem Bhadgaonu jest Taumadhi Square. Tu znajduje się najwyższa świątynia w Nepalu - pięciostopniowa pagoda Durbar Square w Bhadgaonie Nyatapola. Z górnych pięter świątyni roztacza się piękny widok na miasto i pasmo Himalajów. Warto także przejść się po uliczkach Bhadgaonu, przyjrzeć pracy miejscowych rzemieślników i obejrzeć ich wyroby. My podczas spaceru dotarliśmy do najstarszej budowli miasta - świątyni Dattatreya, wzniesionej na początku XV wieku. Według legendy świątynia ta została zbudowana z jednego drzewa.

Stupa Bodnath

     Końcowym akordem zwiedzania atrakcji doliny Kathmandu byłą stupa Bodnath. Ta licząca ok. 500 lat buddyjska świątynia stanowi od wieków cel pielgrzymek licznych wyznawców buddyzmu z Indii, Nepalu i Tybetu. Można tu spotkać licznych uchodźców tybetańskich, przybywających na modły lub próbujących sprzedać turystom swe wyroby. Wokół placu otaczającego stupę z wszechwidzącymi oczami Buddy ulokowało się kilka klasztorów. Atmosferę tego miejsca podkreśla muzyka z buddyjskimi mantrami wydobywająca się z okolicznych sklepików i restauracji. Wizyta w Bodnath była pięknym zwieńczeniem naszej dwutygodniowej podróży po Nepalu.



 KOMUNIKATY
Już wkrótce kilka kolejnych serwisów zapraszamy do ich odwiedzania. Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

żeby otworzyć okienko nawigacyjne do innych serwisów





Powrót na górę   © 2002 Agencja Reklamowa INTRATA & Zbigniew Bochenek
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved