Link - www.linia.pl Link - Banner - Reklama



Logo serwisu Towarzystwa Eksploracyjnego
Strona główna
O Towarzystwie
Program spotkań TE
Relacje ze spotkań TE
Relacje z wypraw
Relacja specjalna na 25-lecie TE
Dyskusyjne forum globtroterów
Informacje wydawnicze
Galeria zdjęć
Ciekawe adresy internetowe
Skrzynka pocztowa
Archiwum
Relacje ze spotkań TE
Poprzednie spotkania:
Portugalia - od baroku do współczesności
Aconcagua i Atacama
Pacyfik - wyspy najdalsze...
Wietnam
Śladami Stasia i Nel
więcej...

     Naszą wspólną podróż w stronę najwyższych gór świata Szczyt nad doliną Langtang rozpoczynamy od stolicy Nepalu - Kathmandu. Miasto to przyciąga tłumy turystów swą atmosferą, będącą wynikiem zgodnego od wieków współistnienia buddyzmu i hinduizmu, co przyczyniło się do powstania wielu pięknych budowli i stworzyło niepowtarzalny miejscowy klimat. Sercem miasta jest Durbar Square - plac, gdzie tętni codzienne życie Kathmandu, z pałacem króla Birendry, świątynią żywej bogini Kumari i innymi świątyniami hinduistycznymi. Przechadzamy się po placu, Pola na trasie trekkingu pod Everest oglądamy ludzi modlących się przed posągami bóstw, zwiedzamy okoliczne uliczki z pięknie zdobionymi drewnianymi drzwiami i oknami. Udajemy się także na wzgórze na przedmieściu Kathmandu, gdzie znajduje się najstarsze miejsce kultu w Dolinie - stupa Swayambhunath. Ze szczytu stupy patrzą na nas olbrzymie oczy Buddy, wokół znajdują się domy dla pielgrzymów, liczne posągi i młynki modlitewne, wszędzie buszują małpy. Ze świątynnego wzgórza roztacza się wspaniały, rozległy widok na miasto i całą Dolinę.

     Odwiedzamy także dwa pozostałe miasta królewskie leżące w Dolinie Kathmandu Namche Bazar - Patan i Bhaktapur. Patan, odległy od stolicy zaledwie o kilka kilometrów, to miasto w głównej mierze buddyjskie, co wynika z legendy z jego założeniu przez buddyjskiego władcę Aśokę. Na głównym placu w Patanie znajduje się wiele świątyń i posągów oraz okazały pałac królewski. Liczne zabytki sakralne: klasztory i świątynie położone są w różnych częściach miasta, nadając mu specyficzną atmosferę.

     Bhaktapur, położony 16 km na wschód od Kathmandu, to najstarsze z trzech Na bazarze w Namche Bazar królewskich miast Doliny. Dominują tu świątynie hinduistyczne, zarówno wokół głównego placu Durbar, jak również na drugim głównym placu miasta Taumadhi, gdzie znajduje się największa budowla sakralna w Bhaktapurze, świątynia Nyatapola. Całe stare miasto, objęte opieką UNESCO, zostało wyłączone z ruchu samochodowego. Odwiedzamy także położoną kilkanaście km na wschód od Bhaktapuru piękną świątynię Changu Narayan.

     Po kilku dniach pobytu w dolinie Kathmandu udajemy się na północ w stronę gór. Naszym pierwszym celem jest park narodowy Langtang, obejmujący dolinę rzeki Langtang wraz z otaczającymi pasmami górskimi. Trasa w głąb doliny rozpoczyna się we wsi Dunche, gdzie można dojechać ze stolicy w ciągu 12 godzin krętą, wyboistą drogą. Dalej szlak wiedzie stopniowo w górę przez piękny górski las, aż dociera do położonej na wysokości 3500 metrów wioski Langtang. Tu pojawiają się już malownicze Klasztor Tyangbocze widoki na ośnieżone szczyty wznoszące się nad doliną, z najwyższym - Langtang Lirung (7234 m). Jeszcze szersze widoki można podziwiać z położonej wyżej wioski Kyanjing, gdzie oprócz schroniska znajduje się m.in. wytwórnia serów. Jednak najpiękniejsza panorama roztacza się z 5-tysięcznego szczytu Yala, położonego nad wsią Kyanjing - przy dobrej pogodzie widać szczyty w Tybecie, z ośmiotysięcznikiem Shishapangma na czele. Bardzo ciekawa jest także wycieczka do końca doliny, do szałasów pasterskich Lanshisa, znajdujących się na krawędzi lodowca Langtang.

     W parku narodowym Langtang znajduje się także święte jezioro Goisainkund, Ściana Lhotse położone na wysokości ok. 4300 m. Każdego lata przybywają tu dziesiątki tysięcy pobożnych Hindusów, aby odbyć rytualną kąpiel w zimnych wodach jeziora. Według legendy wody jeziora powstały, gdy bóg Śiwa wbił swój trójząb w okoliczne skały.

     Głównym punktem programu zwiedzania nepalskich Himalajów był trekking pod najwyższą górę świata w parku narodowym Sagarmatha. Aby tam dotrzeć, trzeba najpierw dojechać autobusem do miejscowości Jiri, skąd rozpoczyna się klasyczny trekkingowy szlak w stronę Mt. Everestu. Droga jest dość Ściana Nuptse uciążliwa, daje jednak możliwość podziwiania wspaniałego górskiego krajobrazu oraz licznych nepalskich wiosek z tarasowymi ryżowymi polami. Po sześciu dniach wędrówki dochodzi się do miejscowości Lukla, gdzie znajduje się niewielkie lotnisko. Docierają tu śmigłowcami i małymi samolotami turyści, którzy w krótszym czasie chcą dotrzeć do celu.

     Dalsza trasa prowadzi przez porośniętą lasami i pokrytą polami uprawnymi dolinę Khumbu do miejscowości stanowiącej główną bazę wypadową w rejon Everestu - Namche Bazar. Namche Bazar Widok z Chhukung Ri to główna osada Szerpów - zelektryfikowane miasteczko, w którym można nabyć wszystko, czego potrzebuje turysta udający się w góry. Znajduje się tu m. in. barwny bazar, gdzie można zobaczyć ciekawych ludzi z miejscowych plemion oraz Tybetańczyków, sprzedających wyroby rzemiosła i produkty codziennego użytku. Stąd też roztacza się już piękny widok na ośnieżone szczyty Everestu, Lhotse. Nuptse, Ama Dablam i Tramserku.

     Z Namche Bazar udaliśmy się z naszymi podróżnikami w dalszą drogę w stronę Jeziro Gokyo najwyższych gór świata. Po drodze minęliśmy Everest View Hotel - luksusowy hotel usytuowany w miejscu ze wspaniałym widokiem na Mt. Everest. Dalej droga wspina się na grzbiet górski, gdzie znajduje się słynny tybetański klasztor Tyangbocze. Klasztor wprawdzie został strawiony w 1989 roku przez pożar, lecz po odbudowie wygląda nawet lepiej niż poprzednio.

     Następnie udaliśmy poprzez wioskę Pangbocze w dolinę dochodzącą pod szczyt Lhotse (8511 m). Po drodze dotarliśmy do położonego na wysokości 4700 metrów schroniska Chhukung. Już stąd Zimowy krajobraz wokół Gokyo wspaniale prezentuje się ściana Lhotse, jedno z najtrudniejszych wyzwań dla himalaistów, która pochłonęła wiele ofiar - tu zginął m.in. Jerzy Kukuczka. Nasi podróżnicy postanowili jednak wspiąć się wyżej - na szczyt Chhukung Ri (5555 m) - stąd bowiem roztacza się najpiękniejszy widok na masyw Lhotse i Nuptse.

     Druga część trekkingu obejmowała przepiękny rejon górski Gokyo, położony u stóp ośmiotysięcznika Cho Oyu (8153 m). Znajdują się tu m.in. trzy wysokogórskie jeziora z kryształowo Jezioro Gokyo w zimowej szacie czystą wodą oraz osada Gokyo, składająca się głównie z kilku schronisk. W tej osadzie Iwona i Jurek Maronowscy spędzili cztery dni z powodu nagłego załamania pogody. Po jej poprawie wspięli się na przysypany świeżym śniegiem szczyt Gokyo Ri (5483 m), skąd roztacza się niezwykły widok. Można stąd zobaczyć cztery ośmiotysięczniki: Everest, Lhotse, Cho Oyu i Makalu.

     Finalna częścią trekkingu w parku narodowym Sagarmatha było dotarcie do Ściana Everestu bazy położonej u stóp Everestu. Po drodze dociera się do najwyżej położonego schroniska w nepalskich Himalajach, Gorak Shep. Stąd droga prowadzi wzdłuż lodowca Khumbu do miejsca u jego podnóża na wysokości 5540 m, skąd wyruszają wyprawy na najwyższy szczyt świata. Szczególnie imponująco prezentuje się tu lodowy wodospad Khumbu, który musi pokonać każdy wspinacz wyruszający na Everest. Najlepszy widok na najwyższą górę świata roztacza się jednak ze szczytu Kala Pattar (5545 m). Zdobycie tego szczytu i możliwość zetknięcia się niemal "twarzą w twarz" z Everestem były wspaniałym zwieńczeniem wędrówki naszych podróżników po Himalajach Nepalu.



 KOMUNIKATY
Już wkrótce kilka kolejnych serwisów zapraszamy do ich odwiedzania. Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

żeby otworzyć okienko nawigacyjne do innych serwisów





Powrót na górę   © 2001 Agencja Reklamowa INTRATA & Zbigniew Bochenek
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved