Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Towarzystwa Eksploracyjnego
Strona główna
O Towarzystwie
Program spotkań TE
Relacje ze spotkań TE
Relacje z wypraw
Relacja specjalna na 25-lecie TE
Dyskusyjne forum globtroterów
Informacje wydawnicze
Galeria zdjęć
Ciekawe adresy internetowe
Skrzynka pocztowa
Archiwum
Relacje ze spotkań TE
Poprzednie spotkania:
Śladami Stasia i Nel
Kenia
Złoty wiek Portugalii
Chile - andyjskie wulkany i wyspa Chiloe
Tajwan
więcej...

     Wietnam to jeden z krajów Azji Południowo-Wschodniej o najdłuższej i najbardziej dramatycznej historii. Pierwsze królestwo Champa pojawiło się na tych ziemiach już Krajobraz okolic Tam Coc w II wieku n.e. Wieki następne to okres dominacji chińskiej i ciągłych walk o niepodległość. W X wieku po upadku dynastii chińskiej władzę przejmują miejscowe dynastie cesarskie, rządzące z przerwami aż do 1945r. W XIX wieku pojawiają się na obszarze Wietnamu koloniści francuscy, zaś lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte to okres wyniszczającej kraj wojny ze Stanami Zjednoczonymi. Te burzliwe dzieje sprawiły, że wiele cennych zabytków zostało zniszczonych; niemniej to, co pozostało, jak również wspaniała przyroda sprawiają, że wizyta w tym kraju jest ciekawym doświadczeniem podróżnika.

     Naszą podróż po Wietnamie rozpoczęliśmy od Sajgonu - siedmiomilionowej metropolii położonej na południu kraju. W tym dawniej stołecznym mieście znajduje się wiele budynków Miasteczko Mai Chao w pobliżu Hanoi użyteczności publicznej, takich jak Pałac Zjednoczenia czy ratusz, lecz najbardziej przyciąga turystów stary Sajgon z zabytkową zabudową. Wśród zabytków wyróżniają się: Giac Lam - najstarsza, buddyjsko-taoistyczno-konfucjańska świątynia z grobowcami mnichów poświęcona bogini miłosierdzia, bogato zdobione porcelaną pagody An Quang i An Hoi oraz pagoda Nefrytowego Cesarza z licznymi posągami bóstw i buddyjsko-taoistycznych bohaterów.

     W pobliżu Sajgonu znajduje się największa w kraju świątynia religii Kao-dai. Religia ta jest mieszanką różnych wierzeń, włącznie z katolicyzmem i islamem, skupiając około miliona wyznawców. Bogato zdobiona świątynia Kao-dai jest miejscem modlitw wiernych z różnych części kraju.

     Ciekawym doświadczeniem jest wycieczka do delty Mekongu. Życie wsi i Świątynia Dai Hanh w Hua Lu miasteczek w delcie jest nieodłącznie związane z wodą; odwiedzając miejscowości takie jak np. Vinh Long można zaobserwować barwne pływające targi i liczne łodzie poruszające się w różnych celach po wodach delty.

     Kolejnym etapem naszej podróży był środkowy Wietnam. Tu najpierw odwiedziliśmy położoną nad morzem miejscowość Danang, otoczoną pięknymi marmurowymi górami. W mieście znajduje się muzeum Chamów - ludu, który stworzył w wiekach średnich na tym obszarze silne królestwo. Najważniejsze pozostałości tej kultury znajdują się w Hoi Ann - mieście będącym portem już w II wieku n.e. oraz w My Son - niegdyś największym mieście Chamów. W My Son znajdowało się przed wojną Oltarz w świątyni Dinh Tien Hoang wietnamsko-amerykańską 70 zabytków; obecnie pozostało kilka świątyń z X wieku o charakterystycznej dla miejscowej kultury architekturze, nieco zbliżonej do architektury khmerskiej.

     Największym miastem środkowego Wietnamu jest Hue - ostatnia stolica cesarska. Znajduje się tu do dziś kilka cennych zabytków. Zaliczają się do nich przede wszystkich grobowce Minh Mang, Tu Duc i Khai Dinh oraz Cytadela z salą mandarynów, w której można zobaczyć 9 urn symbolizujących siłę dynastii.

     W stolicy Wietnamu Hanoi wyróżniają się potężne budynki rządowe, takie jak Pałac Prezydencki oraz Mauzoleum przywódcy narodu wietnamskiego Ho Chi Minha. Miasto ma jednak również sympatyczną starówkę z ładnymi, kolorowymi domkami oraz kilka zabytkowych świątyń, w tym Pagodę na jednym Krajobraz okolic Hanoi w drodze do Phat Diem słupie z XI wieku (zniszczoną przez Francuzów) oraz Świątynię Żółwia. W rejonie Hanoi znajduje się także kilka zabytkowych miejscowości. Odwiedziliśmy trzy z nich: Hoa Lu, dawną stolicę z X wieku z dwoma świątyniami poświęconymi cesarzom - bohaterom, pięknie położoną wśród pól ryżowych i strzelistych gór oraz Hoa Binh i Mai Chao - miejscowości znane z dwóch ciekawych świątyń buddyjskich - Pagody Tay Phuong oraz Master (Thay) Pagody. W okolicach Hanoi znajduje się również ciekawa budowla katolicka z XIX wieku - katedra Phat Diem o charakterystycznej, wietnamsko-chińskiej architekturze.

Zatoka Halong

     Największą atrakcją krajobrazową podróży po Wietnamie była dwudniowa wycieczka statkiem po zatoce Halong. Ta malownicza zatoka, pełna skalistych wysp i wysepek o pionowych skałach porośniętych roślinnością, z licznymi grotami i pieczarami, stanowi jeden z najważniejszych punktów programu wszystkich turystów przybywających do Wietnamu. W tutejszej niezwykłej scenerii kręcono m.in. film z serii Bonda. Podróż po zatoce Halong stanowiła piękne zwieńczenie trzytygodniowej podróży po Wietnamie. KOMUNIKATY
Już wkrótce kilka kolejnych serwisów zapraszamy do ich odwiedzania. Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

żeby otworzyć okienko nawigacyjne do innych serwisów

Powrót na górę   © 2001 Agencja Reklamowa INTRATA & Zbigniew Bochenek
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved