Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Towarzystwa Eksploracyjnego
Strona główna
O Towarzystwie
Program spotkań TE
Relacje ze spotkań TE
Relacje z wypraw
Relacja specjalna na 25-lecie TE
Dyskusyjne forum globtroterów
Informacje wydawnicze
Galeria zdjęć
Ciekawe adresy internetowe
Skrzynka pocztowa
Archiwum
Relacje ze spotkań TE
Poprzednie
spotkania:

Wietnam
Śladami Stasia i Nel
Kenia
Złoty wiek Portugalii
Chile - andyjskie wulkany i wyspa Chiloe
więcej...

     Wyspy Pacyfiku kojarzą się nam z przysłowiowym rajem - łagodnym, ciepłym klimatem, lazurowym kolorem morza, bujną roślinnością i sympatycznymi, urodziwymi Tuvalu - atol Funafuti tubylcami. Dotarcie w ów odległy region świata jest marzeniem wielu podróżników i turystów. Marzenie to zrealizował w dużej mierze Wojciech Dąbrowski, odwiedzając podczas pięciu podróży dookoła świata wiele wysp i wysepek rozrzuconych na olbrzymim obszarze Pacyfiku. Na niektóre z tych wysp, rzadziej odwiedzane przez turystów, mogliśmy zawitać w trakcie piątkowego wieczoru w Towarzystwie.

     Wspólną podróż po wyspach Pacyfiku rozpoczęliśmy od Wyspy Wielkanocnej - prawdziwej "wyspy najdalszej" - położonej w największej odległości od innych wysp i kontynentów. Po krótkim obejrzeniu głównej atrakcji wyspy - tajemniczych posągów - udaliśmy się drogą morską 1800 km na zachód i dotarliśmy do jednego z najbardziej odizolowanych państewek świata - Pitcairn (położonego najdalej od Tuvalu - chata na Fongafale Polski). Archipelag Pitcairn zasłynął z tego, iż w XVIII wieku wylądowała tu załoga zbuntowanego statku "Bounty". Obecnie na głównej wyspie, pokrytej bujną roślinnością, żyje około 50 mieszkańców. Głównym ich dochodem, poza wpływami od nielicznych turystów, jest sprzedaż znaczków pocztowych, bardzo cenionych przez filatelistów na całym świecie.

     Z Pitcairn przenieśliśmy się na zachód, na należący do Polinezji Francuskiej archipelag Gambiera. Archipelag ten składa się z kilku koralowych wysp i wysepek tworzących atole, zwanych motu; najważniejszą z nich jest Mangareva. Panuje tu wspaniały klimat, bogata roślinność pokrywa całe górzyste wnętrze wyspy. Bardzo sympatyczni są mieszkańcy Mangarevy; dzięki ich gościnności Rozśpiewane Tuvalu mogliśmy obejrzeć tamtejsze przewiewne domostwa i przyjrzeć się codziennemu życiu miejscowych Polinezyjczyków.

     Dalsza trasa podróży prowadziła na północny kraniec Polinezji Francuskiej - na archipelag Markizów. To prawdziwie "rajskie" wyspy, z bujną tropikalną roślinnością, licznymi palmami kokosowymi i serdecznymi, gościnnymi tubylcami. Nic zatem dziwnego, że Markizy upodobał sobie wielki francuski impresjonista, Paul Gauguin, który spędził tu wiele lat swego życia. Jego grób można obejrzeć na głównej wyspie archipelagu, Fatu Hiva. Urokliwe krajobrazy Markizów przyciągały także wielu innych artystów i pisarzy; ostatnie dni swego życia spędził tu znany piosenkarz, Jacques Brel, pochowany następnie na miejscowym cmentarzu. Poza główną wyspą, Fatu Hiva, nasz podróżnik odwiedził także dwie inne ciekawe wyspy archipelagu, Hiva Oa i Va Pou.

Motu - atol Tarawa

     Kolejnym etapem naszej podróży były wyspy Tuamotu. Jest to archipelag rozciągnięty w kierunku równoleżnikowym na przestrzeni ponad 1200 km, składający się z 76 koralowych atoli i dwóch górzystych wysp, Takaroa i Mataiva. W północnej części archipelagu znajduje się jeden z największych atoli Pacyfiku, Rangiroa, którego olbrzymia laguna stanowi wspaniałe miejsce do oglądania bogatego podwodnego życia - jest to prawdziwy raj dla nurków. Wyspy Tuamotu słyną także z czarnych pereł - liczne hodowle perłopławów można spotkać w płytkich wodach otaczających wyspy archipelagu.

     Z Polinezji Francuskiej przenieśliśmy się następnie na zachód, na wyspy Kiribati - atol Tarawa Mikronezji. Odwiedziliśmy jedno z najmniejszych i najnowszych państw położonych na Pacyfiku - Tuvalu. Państwo to obejmuje archipelag wysp Ellice. Główną wyspą archipelagu jest Funafuti, na której znajduje się stolica państwa wraz z niewielkim lotniskiem. Tuvalu to jedno z najbiedniejszych państw świata, jednak jego mieszkańcy są bardzo gościnni i życzliwi dla nielicznych przybywających tu turystów. Niedostatki życia rekompensują piękne krajobrazy, łagodny klimat i bogata morska fauna, stanowiąca cel połowów miejscowych rybaków.

     Ostatnią grupą "wysp najdalszych" Pacyfiku, które odwiedziliśmy wraz naszym podróżnikiem, były położone wokół równika Wyspy Gilberta. Na tym w przeszłości brytyjskim terytorium Dziewczyna z Betio (Kiribati) powstało niedawno państwo Kiribati, szczycące się tym, że jest państwem, w którym najwcześniej następuje wschód słońca (leży w pobliżu linii zmiany daty). Kiribati składa się z kilkunastu koralowych atoli - stołecznym atolem jest Tarawa. Na tym atolu rozegrała się jedna z cięższych bitew II wojny światowej na Pacyfiku, podczas której amerykańska flota wojenna zdobyła silnie ufortyfikowaną wyspę Betio. Ruiny japońskich umocnień można do dziś oglądać; przybywają tu czasem wycieczki amerykańskich kombatantów i ich rodzin. Pobyt na Kiribati wśród sympatycznej miejscowej ludności stanowił finalny akcent naszej podróży po rozległych obszarach Pacyfiku. KOMUNIKATY
Już wkrótce kilka kolejnych serwisów zapraszamy do ich odwiedzania. Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

żeby otworzyć okienko nawigacyjne do innych serwisów

Powrót na górę   © 2001 Agencja Reklamowa INTRATA & Zbigniew Bochenek
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved