Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Towarzystwa Eksploracyjnego
Strona główna
O Towarzystwie
Program spotkań TE
Relacje ze spotkań TE
Relacje z wypraw
Relacja specjalna na 25-lecie TE
Dyskusyjne forum globtroterów
Informacje wydawnicze
Galeria zdjęć
Ciekawe adresy internetowe
Skrzynka pocztowa
Archiwum
Relacje ze spotkań TE
Poprzednie spotkania:
Kenia
Złoty wiek Portugalii
Chile - andyjskie wulkany i wyspa Chiloe
Tajwan
Syria i Liban
więcej...

     W marcowym numerze National Geographic Polska ukazał się obszerny artykuł Marcina Kydryńskiego pt. W pustyni i w puszczy. Aby napisać ten artykuł, autor odbył niezwykłą podróż śladami bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza, starając się dotrzeć do miejsc, opisanych na kartach powieści i oddać za pomocą zdjęć ich charakter. Najważniejsze zdjęcia, wspaniale przekazujące "klimat" tych miejsc, mogliśmy obejrzeć podczas piątkowego wieczoru, gdy wraz z Marcinem Kydryńskim odbyliśmy w wyobraźni wędrówkę śladami Stasia i Nel.

     Ta fascynująca podróż rozpoczęła się w Port Saidzie, gdzie początkowo przebywali bohaterowie powieści Sienkiewicza. Mogliśmy zobaczyć stare budynki z czasów brytyjskich, niszczejące w wilgotnym klimacie i mieszkańców miasta żyjących niezmienionym od stuleci rytmem. Następnie odwiedziliśmy egipską oazę Fajum - miejsca porwania Stasia i Nel - obecnie nieco senne, z przykurzoną zielenią miejsce na Pustyni Libijskiej. Dalej na południe rozciągała się już bezkresna pustynia, usiana z rzadka niewielkimi oazami, dawniej z glinianymi domkami, a obecnie betonowymi "bunkrami". W pustyni czasami można było spotkać studnie, będące dla karawan i nomadów jedynym źródłem wody w promieniu wielu kilometrów.

     W sudańskim Omdurmanie, gdzie dotarli swego czasu Staś i Nel, mogliśmy zobaczyć tańczących derwiszów - wyznawców głęboko religijnego odłamu islamu. Oglądaliśmy piękne twarze młodych dziewcząt z sudańskich plemion, m.in. z plemienia Danagla. Bywały jednak podczas prób fotografowania sytuacje nieprzyjemne, jak np. aresztowanie w trakcie zdjęcia zabytkowych monet na targu w Omdurmanie. Sudan to kraj, w którym od wielu lat oczy się wojna domowa. Często można było więc zobaczyć młodych chłopców ćwiczących strzelanie z karabinu, w Afryce bowiem armie zwalczających się plemion w głównej mierze składają się z małoletnich żołnierzy.

     Posuwając się wzdłuż Nilu na południe od Chartumu stopniowo zmieniał się krajobraz, od pustynnego poprzez sawannowy aż do pokrytych bujną roślinnością terenów zachodniej Etiopii. Tu mogliśmy zobaczyć puszczańskie pejzaże, jakie w swej powieści opisał Henryk Sienkiewicz, np. położoną w zachodniej Etiopii Górę Lindego czy puszczę Abobo. Spotykaliśmy także rdzennych mieszkańców tych ziem z plemion Anwaków i Mursi, których kobiety do dziś stosują swoistą metodę ozdabiania (oszpecania) twarzy, wypychając swe wargi krążkiem. Odwiedziliśmy także wraz z autorem zdjęć obóz Kakuma w północnej Kenii, grupujący uchodźców z południowego Sudanu, Somalii Etiopii i Ugandy, położony na półpustynnych, rozległych terenach wokół jeziora Turkana. Tu także mogliśmy zobaczyć wojowniczych mężczyzn z plemienia Samburu.

     Swą pełną niebezpieczeństw i niezwykłych przeżyć podróż śladami Stasia i Nel Marcin Kydryński zakończył w parku narodowym Amboseli u stóp najwyższej góry kontynentu afrykańskiego, Kilimandżaro. Najcenniejszym owocem tej podróży były spotkania z ludźmi Afryki, których życie prawie nie zmieniło się od czasów, opisanych w powieści przez Henryka Sienkiewicza. Wspaniałe zdjęcia tych ludzi pozwalają nam zatrzymać w pamięci odchodzący w przeszłość ich sposób życia, jeszcze nieskażony współczesną cywilizacją nieuchronnie niszczącą miejscowe tradycje, stroje i zachowania. KOMUNIKATY
Już wkrótce kilka kolejnych serwisów zapraszamy do ich odwiedzania. Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

żeby otworzyć okienko nawigacyjne do innych serwisów

Powrót na górę   © 2001 Agencja Reklamowa INTRATA & Zbigniew Bochenek
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved