Link - www.linia.pl Link - Banner - Reklama



Logo serwisu Towarzystwa Eksploracyjnego
Strona główna
O Towarzystwie
Program spotkań TE
Relacje ze spotkań TE
Relacje z wypraw
Relacja specjalna na 25-lecie TE
Dyskusyjne forum globtroterów
Informacje wydawnicze
Galeria zdjęć
Ciekawe adresy internetowe
Skrzynka pocztowa
Archiwum
Relacje ze spotkań TE
Poprzednie
spotkania:

Wschodnie rejony Turcji
Wielkie metropolie Chin
Australia
Indonezja Wschodnia
Wyspy Pacyfiku
więcej...

     Swój pokaz przezroczy autor oparł o materiały z wyprawy Towarzystwa Eksploracyjnego (pod kierownictwem Bożeny Ostrowskiej) do Kambodży i Tajlandii we Fasada świątyni Angkor Wat wrześniu 1994r. W rejonie Angkoru wyprawa przebywała 5 dni (8-12 września). Plonem wyprawy było kilkaset zdjęć oraz 185 przezroczy. Przelot samolotem odbył się z Bangkoku do Phnom Penh (jednodniowy pobyt w stolicy Kambodży, zwiedzanie miasta i nocleg w polskiej ambasadzie) oraz liniami krajowymi z Phnom Penh do Siem Reap. W czasie pięciodniowego pobytu w rejonie Angkoru uczestnicy wyprawy (9 osób) odwiedzili łącznie 26 obiektów, sporządzając w nich dokumentację fotograficzną.

Rzeźby tancerek apsaras na świątyni Angkor Wat

     W trakcie pokazu przezroczy autor w bardzo krótkim zarysie przedstawił dzieje imperium khmerskiego, istniejącego w latach 802-1432. Nazwa Angkor pojawia się po raz pierwszy dopiero w końcu XII wieku. Pierwsze cztery stolice kraju, zbudowane przez twórcę imperium, króla Jayavarmana II: Indrapura, Hariharalaja, Amendrapura i Hahendrapura były zlokalizowane w zupełnie innych miejscach, niż późniejszy Angkor. Dopiero piąta z kolei stolica, pierwotne miasto Angkor, lecz noszące jeszcze nazwę Nadproże świątyni Banteai Srei Yaśodharapura, od imienia jego budowniczego, króla Yaśovarmana I (669-900r.) zostało zbudowane w miejscu obecnego Angkoru. Właśnie w nim jeden z najpotężniejszych władców imperium, król Suriyavarman II (1113-1150r.) wzniósł największy i najwspanialszy obiekt sakralny, jaki kiedykolwiek stworzyła ludzkość - świątynię - mauzoleum Angkor Wat. Stolica kraju została zdobyta i doszczętnie zburzona w 1177 roku przez najeźdźców z sąsiedniego państwa Czampa (położonego na terenie obecnego środkowego i południowego Wietnamu). Nowy władca imperium, król Jayavarman VII wyszkolił potężną armię i wziął straszliwy odwet na Czampie, ścierając to państwo z powierzchni ziemi. Odbudował stolicę, nadając jej po raz pierwszy nazwę, która utrwaliła się już na wieki - Angkor Thom, czyli Angkor Wielki. Po jego śmierci, w okresie panowania władców słabszych na północnym zachodzie wyrosła nowa potęga - państwo Tajów, późniejszy Sjam. Tajowie, wyparci przez Mongołów z południowych Chin, wkrótce zdobyli większość północnych terytoriów imperium khmerskiego i Fragment wież Bayonu zaczęli zagrażać samemu Angkorowi. Ich kolejne wyprawy na Angkor w latach 1352, 1357, 1394 i 1428 doprowadziły do całkowitego zniszczenia miasta. Autor pokazu zwrócił uwagę na częsty błąd popełniany przez wielu autorów opracowań o Angkorze, podających datę 1431 rok jako ostatni najazd Tajów na Angkor. Ostatni najazd, który całkowicie zniszczył Angkor nastąpił w 1428r., zaś 1431 rok to data odbicia Angkoru z rąk Tajów przez khmerskiego księcia Ponha Vat. Nie miał on już ani środków ani możliwości do jego odbudowy. W 1432r. opuścił z całą ocalałą ludnością zrujnowaną stolicę, budując nową, o nazwie Phnom Penh, na północ, nad Mekongiem w 1434r. Tu koronował się na władcę, przyjmując imię Soryopor.

Jedna z

     Ruiny Ankoru odkrył na początku 1861r. francuski przyrodnik Henri Mouhot. Choć były odwiedzane wcześniej przez licznych misjonarzy i podróżników, dopiero jemu przypadła zasługa przywrócenia ich światu.

     W trakcie pokazu zostały przedstawione najważniejsze zabytki regionu: największa i najsłynniejsza ze świątyń - Angkor Wat, którego galerie płaskorzeźb zawierają ponad 20 tysięcy figur, głównie sceny batalistyczne z wojen z Czampami oraz sceny mitologiczne; Bayon - olbrzymie mauzoleum króla Jayavarmana VII, budowniczego Angkor Thomu, ozdobione wyniosłymi wieżami z olbrzymimi obliczami króla będącego jednocześnie wcieleniem Buddy, skierowanymi w cztery strony świata; ściany mauzoleum pokrywa kilkanaście tysięcy rzeźb figuralnych, będących rzeźbioną kroniką dziejów Kambodży i jej życia codziennego; Potężne korzenie banianu w świątyni Ta Phrom potężne świątynie Preah Khan i Ta Prohm, nad którymi rozciąga się pierwotna dżungla (tropikalny las deszczowy), a pnie i korzenie olbrzymich drzew przerastają mury budowli we wszystkich kierunkach oraz cały szereg mniejszych, lecz nie mniej ważnych budowli. Na szczególną uwagę zasługuje odległą od centrum o ok. 30 km małą, odkryta dopiero w 1914r. świątynia Banteai Srei, czyli "Twierdza Kobiet" - najwyższe osiągnięcie sztuki khmerskiej, świadczące o wprost nieprawdopodobnym mistrzostwie jej wykonawców, zbudowana - co należy podkreślić - w 967r., czyli zaledwie w rok po chrzcie Polski, kiedy u nas budownictwo sakralne zaczynało stawiać dopiero pierwsze, prymitywne kroki.



 KOMUNIKATY
Już wkrótce kilka kolejnych serwisów zapraszamy do ich odwiedzania. Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

żeby otworzyć okienko nawigacyjne do innych serwisów





Powrót na górę   © 2000 Usługi Komputerowe s.c. & Zbigniew Bochenek
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved