Link - www.linia.pl Link - Banner - Reklama



Logo serwisu Towarzystwa Eksploracyjnego
Strona główna
O Towarzystwie
Program spotkań TE
Relacje ze spotkań TE
Relacje z wypraw
Relacja specjalna na 25-lecie TE
Dyskusyjne forum globtroterów
Informacje wydawnicze
Galeria zdjęć
Ciekawe adresy internetowe
Skrzynka pocztowa
Archiwum
Relacje ze spotkań TE
Poprzednie spotkania:
Ziemia Ognista - południowe Chile
Portugalia cz. I - Od neolitu do 1400r.
Afryka Zachodnia
Kambodża - rejon Angkoru
Wschodnie rejony Turcji
więcej...

     Naszą podróż po największej wyspie Grecji, Krecie rozpoczęliśmy od małego miasteczka Chersonisos, położonego malowniczo na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy. Nadmorski bulwar w Chersonisos Miasto to było niegdyś portem obsługującym minojskie Knossos. Z czasów rzymskich pozostała w centrum miasta mała fontanna z mozaiką. Obecnie Chersonisos pełni rolę ośrodka turystycznego, z licznymi hotelami i restauracjami. Stanowi ono zarazem dobry punkt wypadowy w różne interesujące części wyspy.

     Niedaleko Chersonisos znajduje się piękna górzysta kraina, zwana Wenecka twierdza w Iraklionie płaskowyżem Lasithi. Największą atrakcję płaskowyżu stanowi jaskinia Dikte, w której według legendy miał narodzić się Zeus. Pierwszym miastem Krety, które odwiedziliśmy, była stolica wyspy, Iraklion. Samo miasto nie jest szczególnie atrakcyjne - dominują nad nim potężne fortyfikacje z czasów weneckich - jednak trzeba tu zajrzeć, aby odwiedzić Muzeum Archeologiczne, w którym zgromadzono najcenniejsze znaleziska z wykopalisk rozsianych po całej wyspie.

     W pobliżu Iraklionu znajduje się największa atrakcja archeologiczna Krety - pałac z epoki minojskiej, Knossos. Ten wielki kompleks pałacowy został odkopany na początku XX wieku i Pałac z epoki minojskiej w Knossos częściowo zrekonstruowany według wyobrażeń jego odkrywcy sir Artura Evansa. Dzięki temu można zobaczyć, jak żyli Minojczycy ok. 4000 lat temu, podziwiać kunszt ówczesnych budowniczych i dzieła kultury minojskiej. Zwiedzanie Knossos jest obowiązkowym punktem programu wszystkich turystów na Krecie, stąd też panuje tu zwykle tłok, utrudniający obcowanie z kulturą antyczną.

     W południowej części wyspy, w Faistos znajdują się pozostałości drugiego pałacu z epoki minojskiej. Tutejsze wykopaliska nie zostały jednak zrekonstruowane, tak jak w Knossos, można zatem oglądać tylko zarysy poszczególnych budowli oraz liczne, olbrzymie pitosy, czyli naczynia do przechowywania oliwy i innych produktów. Z Faistos pochodzi jedno z najcenniejszych znalezisk z epoki Wysepka Kolokita u wybrzeży Krety minojskiej - słynny dysk z tekstem zapisanym w dotychczas nieodczytanym języku linearnym.

     Niedaleko Faistos odwiedziliśmy miasto z czasów rzymskich, Gortynę. Miasto to stanowiło swego czasu stolicę całej wschodniej prowincji Rzymu, obejmującej m.in. Egipt i Libię. Z czasów dawnej świetności w najlepszym stanie zachowały się teatr, odeon oraz ruiny bazyliki św. Tytusa. W odeonie znajduje się najważniejsze miejscowe znalezisko - bloki skalne pokryte inskrypcjami we wczesnym grecko-kreteńskim dialekcie, czyli tzw. Kodeks Prawny. Odwiedziliśmy także miejscowość na wybrzeżu morskim, Matala, z piękną piaszczystą plażą, otoczoną skalnymi ścianami, w których znajdują się wykute starożytne grobowce. Grobowce te były w latach sześćdziesiątych wykorzystywane przez liczną grupę mieszkających tu hippisów.

     Bardzo ciekawa pod względem krajobrazowym jest zachodnia część wyspy. Tu są usytuowane najwyższe pasma górskie, ze szczytami przekraczającymi 2400 m. W południowozachodniej części Wąwóz Samaria Krety znajduje się jedna z najbardziej atrakcyjnych pieszych tras wycieczkowych - wąwóz Samaria. Można tu przejść 15 km specjalnie wyznaczoną trasą wzdłuż malowniczego wąwozu, aż do wybrzeża morskiego. Wąwóz miejscami zwęża się do 3 metrów, zaś jego ściany wznoszą się na wysokość 300 m. Występuje tu, rzadka na Krecie, bardzo bujna roślinność o charakterze alpejskim.

     Na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy są położone dwa najładniejsze miasta Krety: Rethimnon i Chania. Rethimnon szczyci się przede wszystkim potężną wenecką fortecą. Znajduje się tu wiele pozostałości z czasów weneckich - piękne loggie i fontanny, a także zabytek z czasów panowania tureckiego, meczet Nerandzes. Dobrze zachowana starówka z plątaniną wąskich uliczek tworzy egzotyczną atmosferę. Podobny charakter ma położona dalej na zachód Chania. Tu także znajdują się ruiny weneckiego fortu oraz wiele starych, obecnie odnawianych budowli z XVI-XIX wieku. Bardzo malowniczo wygląda stary port Nabrzeże z latarnią morską w Chanii w Chanii, szczególnie wieczorem, gdy w wodzie odbijają się światła licznych barów i restauracji.

     Ze stolicy Krety, Iraklionu odbyliśmy całodniową wycieczkę promem na wyspę Santorini. Ta niezwykle ciekawa wyspa jest pozostałością olbrzymiego wulkanu, który wybuchł ok. 1550 r. p.n.e., niszcząc miejscowe miasta, rozwijające się w kręgu kultury minojskiej. Stolicą wyspy jest miasteczko Thira, usytuowane malowniczo na szczycie potężnego klifu morskiego. Wszystkie niewielkie miasteczka na Santorini wyglądają niezwykle pięknie, gdyż zwykle składają się z białych domków i kościółków z niebieskimi kopułami, uczepionych skał tuż nad stromym, klifowym wybrzeżem. Żyzna, wulkaniczna gleba stwarza tu dobre warunki do rozwoju rolnictwa, można więc zobaczyć liczne winnice i sady owocowe.

     W ostatniej części podróży po Krecie odwiedziliśmy wschodnią część wyspy. Tu, w pobliżu miasteczka Malia znajduje się trzeci z odkrytych pałaców z epoki minojskiej. Zespół wykopalisk jest wprawdzie mniej efektowny od pałacu w Knossos, niemniej ładnie usytuowany nad brzegiem morza; można tu odczuć atmosferę starożytnej cywilizacji. W Malii znaleziono jeden z najcenniejszych zabytków sztuki minojskiej - złoty wisior z dwiema pszczołami.

Port w Agios Nikolaos

      We wschodniej części Krety znajduje się ładnie usytuowane na wybrzeżu morskim miasteczko Agios Nikolaos. Stanowi ono punkt wypadowy zarówno w głąb wyspy jak i na okoliczne wysepki. Niedaleko Agios Nikolaos jest położona miejscowość Krista, na obrzeżach której można zobaczyć świetnie zachowany bizantyński kościół Panagia Kira, z XIV-XV-wiecznymi freskami. W pobliżu znajdują się wykopaliska archeologiczne Lato - jest to doryckie miasto z VII w. p.n.e., wspaniale usytuowane na szczycie wzgórza.

     Z Agios Nikolaos można także wybrać się statkiem na pobliską wysepkę Spinalonga. Jest ona znana z bastionu weneckiego, w którym przez wiele lat odpierano ataki najeźdźców tureckich. W późniejszym okresie wysepka służyła jako kolonia trędowatych. Dziś można tu podziwiać pozostałości potężnych umocnień fortu oraz wybrzeże wschodniej części Krety.



 KOMUNIKATY
Już wkrótce kilka kolejnych serwisów zapraszamy do ich odwiedzania. Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

żeby otworzyć okienko nawigacyjne do innych serwisów





Powrót na górę   © 2000 Usługi Komputerowe s.c. & Zbigniew Bochenek
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved