Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Towarzystwa Eksploracyjnego
Strona główna
O Towarzystwie
Program spotkań TE
Relacje ze spotkań TE
Relacje z wypraw
Relacja specjalna na 25-lecie TE
Dyskusyjne forum globtroterów
Informacje wydawnicze
Galeria zdjęć
Ciekawe adresy internetowe
Skrzynka pocztowa
Archiwum
Relacje ze spotkań TE
Poprzednie spotkania:
Bajkał - perła Syberii
Mongolia - nie tylko step
Parki narodowe Utah
Malezja
Nepalskie Himalaje
więcej...

     Wśród wielu narodów Klasztor św. Bogurodzicy w miejscowości Wielusa wchodzących w skład byłej Jugosławii jednym z najbardziej zasłużonych dla rozwoju kultury byli Słowianie macedońscy. Już w IX wieku misjonarze słowiańscy pochodzący z Salonik, bracia Cyryl i Metody, dokonali pierwszego przekładu pism kościelnych na dialekt macedoński, tworząc pierwszy literacki język i alfabet Klasztor św. Michała Archanioła w Lesnovie słowiański. W X i XI wieku na obszarze Macedonii istniało potężne państwo ze stolicą w Prespie i Ohridzie. Później Słowianie macedońscy utracili niezależność, pozostając pod rządami bizantyńskimi, bułgarskimi, serbskimi, tureckimi i greckimi; odzyskali swą państwowość dopiero po rozpadzie Jugosławii na początku lat 90-tych. Ten niewielki kraj jest Klasztor św. Jana Chrzciciela jednak pełen licznych zabytków religijnych zarówno prawosławnych, jak i muzułmańskich. Piękno tych zabytków mogliśmy bliżej poznać dzięki Olgierdowi Puchalskiemu, który dotarł do rzadko udostępnianych dla zwiedzania świątyń i klasztorów, dokumentując fotograficznie ich wspaniałe wnętrza.

     Większość zabytków macedońskiego prawosławia znajduje się w zachodniej części kraju, w miasteczkach malowniczo położonych w górzystym krajobrazie. Niektóre z nich pochodzą z okresu świetności państwa macedońskiego, jak np. klasztor św. Bogurodzicy w miejscowości Wielusa, założony w XI wieku, czy klasztor i cerkiew św. Michała Archanioła w Lesnovie, także z XI wieku. Jednym z najciekawszych jest także klasztor św. Jana Chrzciciela - "na trawertynie", malowniczo usytuowany u stóp ośnieżonego masywu górskiego Przełom rzeki Treska Šar Planina.

     W zachodniej części Macedonii mieszka duża mniejszość narodowa - Albańczycy. Są oni zwykle muzułmanami, stąd też w miastach i miasteczkach regionu można spotkać wiele meczetów. Jednym z najciekawszych jest tzw. Pstry Meczet w mieście Tetovo, będącym największym skupiskiem Pstry Meczet w Tetovie mniejszości albańskiej.

     Niezwykle malownicza jest południowozachodnia część kraju. Tu znajdują się dwa największe jeziora Macedonii: Ohrydzkie i Prespańskie. Nad brzegami Jeziora Ohrydzkiego są usytuowane liczne zabytkowe miejscowości, z miastem Ohrid na czele, będącym niegdyś stolicą Macedonii. Linia brzegowa jest bardzo urozmaicona, z licznymi klifami i zatoczkami, w których także można znaleźć perełki architektury, takie jak cerkiew św. Jovana Kaneo w stylu bizantyńskim i ormiańskim z XIV wieku we wsi Kaneo. Jednym z najbardziej interesujących średniowiecznych zabytków jest Panorama Jeziora Ohridzkiego także cerkiew św. Bogurodzicy w miejscowości Kaliszta, z XIV-wiecznymi freskami namalowanymi na ścianach kaplicy wykutej w skale klifu.

     Środkowa i wschodnia część kraju ma przeważnie charakter rolniczy. Jednakże tu również można znaleźć pozostałości dawnej świetności państwa Wieś Kaneo nad Jeziorem  Ohridzkim macedońskiego. Jednym z najbardziej imponujących zabytków o charakterze obronnym jest zamek Markow położony na obrzeżach miasta Prilep, który niegdyś stanowił niezwykle trudną do zdobycia twierdzę. Podróż przez Macedonię wraz z Olgierdem Puchalskim unaoczniła nam, iż kraj ten jest niezwykle interesującym regionem Europy, pełnym cennych zabytków Wieś Kaneo z cerkwią św. Jovana Kaneo sztuki prawosławnej i malowniczych górskich krajobrazów.Cerkiew św. Bogurodzicy w miejscowości Kaliszta

Zamek Markov w pobliżu Prilepu

 KOMUNIKATY
Już wkrótce kilka kolejnych serwisów zapraszamy do ich odwiedzania. Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

żeby otworzyć okienko nawigacyjne do innych serwisów

Powrót na górę   © 2000 Usługi Komputerowe s.c. & Zbigniew Bochenek
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved