Link - www.linia.pl Link - Banner - Reklama



Logo serwisu Towarzystwa Eksploracyjnego
Strona główna
O Towarzystwie
Program spotkań TE
Relacje ze spotkań TE
Relacje z wypraw
Relacja specjalna na 25-lecie TE
Dyskusyjne forum globtroterów
Informacje wydawnicze
Galeria zdjęć
Ciekawe adresy internetowe
Skrzynka pocztowa
Archiwum
Relacje ze spotkań TE
Poprzednie
spotkania:

Holenderskie
niespodzianki

Toskania i Umbria
Bhutan
Himalaje
Liban
więcej...

     Czwarta co do wielkości wyspa świata - Madagaskar jest wspaniałym obszarem eksploracji dla przyrodników i wszystkich, którzy lubią kontakt z dziewiczą przyrodą. Wczesne odizolowanie tej wyspy od kontynentu afrykańskiego sprawiło, iż rozwinęło się tu wiele Kameleon karłowaty endemicznych gatunków roślin i zwierząt - nie występujących w innych częściach świata. Ciekawi są także mieszkańcy Madagaskaru, będący mieszanką ludów przybyłych tu z Polinezji, Afryki i Azji Południowej. Autorzy wieczoru przebywali na Madagaskarze pół roku, prowadząc tam badania związane z miejscową fauną. Dzięki długiemu pobytowi na wyspie mogli lepiej poznać wspaniałą przyrodę, tubylców oraz różnorodne krajobrazy Madagaskaru.

     Jedynym większym miastem Republiki Malgaskiej jest stolica kraju, Antananarivo. Leży ona w centralnej, górzystej części wyspy, na obszarze pociętym dolinami. W mieście nie ma praktycznie zabytków, poza ruinami dawnego pałacu władcy. Republika Malgaska jest jednym z najbiedniejszych krajów świata; przejawia się to już w stolicy w postaci nieciekawej zabudowy, śmieci na ulicach i przestarzałych środków komunikacji.

     Z komunikacją w całym kraju jest nie najlepiej: sieć dróg jest bardzo uboga; poza kilkoma drogami asfaltowymi większość to drogi gruntowe, prawie nieprzejezdne podczas pory deszczowej, która trwa tu od października do kwietnia. Środkami transportu są stare, niewielkie autobusy, mikrobusy i pick-upy, zaś w skrajnych przypadkach wozy zaprzężone w bawoły. Z powodu braku dróg i nieprzebytej dżungli w niektórych częściach wyspy żyją jeszcze plemiona, które nie miały styczności z białym człowiekiem. W wielu wioskach jedynym łącznikiem z "cywilizowanym" światem jest misjonarz, których wiele pracuje na Madagaskarze, prowadząc różnorodną działalność, m.in. szkoły misyjne i szpitaliki. Wśród księży z Malgasze z plemienia Sakalawa Europy jest prawie 100 misjonarzy z Polski, bardzo cenionych przez tubylczą ludność za swą wszechstronną działalność.

     Malgasze z racji działania misji katolickich i protestanckich są chrześcijanami, jednakże można w niektórych regionach zaobserwować stare zwyczaje, związane z kultem przodków. Polegają one na uroczystościach, w trakcie których trumny zmarłych są obnoszone ponownie po domostwach, aby odnowić duchowe związki pomiędzy starą i młodą generacją. Poziom oświaty jest bardzo niski; poza szkołami misyjnymi na wsiach większość dzieci nie uczęszcza do szkół. Wsie są na ogół biedne; składają się z prostych chat krytych strzechą. Jednak Malgasze mają swoje poczucie godności; jeśli prowadzi się badania na obszarze należącym do jakiejś wioski, należy zapytać o pozwolenie miejscowego przywódcę.

     Tym, co najbardziej fascynuje na Madagaskarze, jest przyroda. Krajobraz Baobaby na zachodzie wyspy wyspy jest bardzo zróżnicowany; od pięknych, piaszczystych wybrzeży z rafami koralowymi do górskich szczytów przekraczających 2500 m. n.p.m. Duże fragmenty wybrzeża pokrywają największe na świecie lasy mangrowców, zaś we wnętrzu wyspy występują różne rodzaje dżungli. Charakterystycznym elementem krajobrazu są baobaby malgaskie (występują także baobaby afrykańskie). Najstarsze z tych drzew osiągają wiek 3000 lat; ich butelkowe pnie i kędzierzawe korony urozmaicają wylesione obszary wyspy.

     Dzięki fotograficznej pasji autorów na wspaniałych zdjęciach mogliśmy Lemur płowy obejrzeć niezwykłą faunę Madagaskaru. Występują tu liczne odmiany barwnych kameleonów (miejscowi obawiają się tych zwierząt!), endemicznych jaszczurek, węży i chrząszczy. Bardzo ciekawe są bogato ubarwione żaby oraz olbrzymie żółwie. Spośród ssaków największe zainteresowanie wywołują spokrewnione z małpami lemury, z których wiele endemicznych gatunków występuje na Madagaskarze. Najgroźniejszym zwierzęciem jest bez wątpienia żyjący w rzekach i jeziorach krokodyl. Największe osobniki dochodzą do 7 metrów długości; zdarzają się przypadki ciężkich okaleczeń miejscowych ludzi, a nawet wypadki śmiertelne. Bardzo ciekawe są także ptaki żyjące w dżungli, o niezwykle barwnym upierzeniu; występują wśród nich niektóre gatunki papug. Bogata, jedyna w swym rodzaju fauna Madagaskaru sprawia, że z wolna zaczyna rozwijać się na tej wyspie turystyka; powstają m.in. parki narodowe, gdzie można w krótkim czasie zobaczyć niektóre gatunki miejscowych zwierząt. My, dzięki autorom zdjęć, którzy swe wielomiesięczne badania prowadzili w dziewiczych rejonach Madagaskaru, mogliśmy poznać lepiej tę piękną wyspę.



 KOMUNIKATY
Już wkrótce kilka kolejnych serwisów zapraszamy do ich odwiedzania. Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

żeby otworzyć okienko nawigacyjne do innych serwisów





Powrót na górę   © 1999 Usługi Komputerowe s.c. & Zbigniew Bochenek
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved