Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Towarzystwa Eksploracyjnego
Strona główna
O Towarzystwie
Program spotkań TE
Relacje ze spotkań TE
Relacje z wypraw
Relacja specjalna na 25-lecie TE
Dyskusyjne forum globtroterów
Informacje wydawnicze
Galeria zdjęć
Ciekawe adresy internetowe
Skrzynka pocztowa
Archiwum
Relacje ze spotkań TE
Poprzednie spotkania:
Przez Arizonę i Teksas
Kraje Zatoki Perskiej
Macedonia
Bajkał - perła Syberii
Mongolia - nie tylko step
więcej...

     Największa wyspa hiszpańskiego archipelagu Balearów, Majorka przyciąga licznych turystów, jest bowiem jedną z najatrakcyjniejszych wysp zachodniej części Morza Śródziemnego. Są tu wspaniałe piaszczyste plaże, strome klifowe wybrzeża morskie, malownicze górskie krajobrazy, urocze miasteczka z cennymi zabytkami, piękne jaskinie. Zaś słońce świeci tu przez 300 dni w roku! Uroki Majorki mogliśmy bliżej poznać dzięki Klaudii Mrozińskiej, która przemierzyła tę niewielką wyspę wzdłuż i wszerz, dokumentując jej piękno na zdjęciach.

     Naszą podróż po Majorce rozpoczęliśmy od południowej części wyspy, gdzie Zatoczka w południowej części wyspy znajdują się przepiękne małe zatoczki z krystalicznie czystą wodą i małymi piaszczystymi plażami. Są to idealne fragmenty wybrzeża do rejsu jachtem, których wiele przemierza spokojne wody otaczające południową część wyspy. Tu również znajdują się rozległe nizinne, podmokłe obszary, będące ostoją wielu wędrownych ptaków. Najbardziej znane miejscowości wypoczynkowe w tym rejonie to Cala d'Or, Cala Lombards i Cala Figuera.

     Bardzo ciekawa jest także wschodnia część wyspy. Można tu spotkać zabytkowe, małe miasteczka i liczne atrakcje krajobrazowe, w tym bardzo ciekawe jaskinie. W naszej podróży odwiedziliśmy średniowieczne miasteczko Arta, z wąskimi uliczkami i sanktuarium św. Salwadora, położonym na wzgórzu nad miastem, z pięknym widokiem na okolicę. W pobliżu znajduje się jedna z największych atrakcji przyrodniczych Majorki - jaskinie w Arta. Jaskinie te o długości 450 metrów są wypełnione pięknymi stalaktytami i stalagmitami oraz przestronnymi komnatami, zaś wchodzi się do nich od strony klifu morskiego. W pobliżu odwiedziliśmy także małą miejscowość Capdepera, znaną z ruin potężnego, XV-wiecznego zamku, w którym podczas ataków piratów chroniła się cała ludność miasta.

     W południowej i wschodniej części wyspy dominują niziny oraz niewielkie wzgórza, dochodzące do 500 metrów wysokości. Odmienny charakter ma część północna, w której przebiega pasmo Valldemossa górskie Serra de Tramuntana, z najwyższym szczytem Puig Major osiągającym 1445 m n.p.m. W górach ukryte są liczne malownicze położone wsie i miasteczka. Jednym z najatrakcyjniejszych jest Valldemossa - pięknie usytuowane w górskiej scenerii miasteczko z XVIII-wiecznym klasztorem Kartuzów. Tu spędził zimę 1838-39 roku Fryderyk Chopin wraz z George Sand; ślady ich pobytu można do dziś oglądać w klasztornych celach, które zamieniono na małe muzeum.

Skalny cypel Cap de Formentor

     Bardzo ciekawe jest także drugie co do wielkości miasto Majorki, Soller, położone malowniczo w sercu gór, w Dolinie Pomarańczy. Znajduje się tu wiele modernistycznych budowli, uroczych placyków z fontannami i bogatą zielenią miejską. Z Soller zabytkowym tramwajem można dotrzeć do położonego na wybrzeżu Port de Soller, usytuowanego bardzo malowniczo nad zatoką o tej samej nazwie. Północne wybrzeże wyspy to przepiękne klify ze stromymi skalnymi ścianami, licznymi zatoczkami i cyplami oraz punktami widokowymi. Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc jest północno wschodni kraniec wyspy, Cap de Formentor - piękny skalny cypel wcinający się głęboko w morze. Widoki z punktu obserwacyjnego na cyplu dają wspaniały wgląd w charakter krajobrazu północnej Majorki.

     W środkowej części pasma górskiego Serra de Tramuntana jest położone Lluc - Klifowe wybrzeże w północnej części wyspy jedno z najciekawszych zabytkowych miasteczek Majorki, stanowiące centrum religijne wyspy. Znajduje się tu olbrzymie centrum pątnicze, w którego skład wchodzą kościół, klasztor augustianów, domy dla pielgrzymów i małe muzeum. W kościele można zobaczyć wizerunek świętej patronki Majorki, La Morenty oraz liczne wota przynoszone przez pielgrzymów. Z miasteczka Lluc wychodzi także kilka szlaków górskich, umożliwiających poznanie najładniejszych fragmentów tej części wyspy.

     Na zakończenie naszej podróży po Majorce odwiedziliśmy stolicę wyspy, Wnętrze gmachu Giełdy w Palmie Palmę. To spore miasto jest pełne zabytków z rożnych okresów prawie tysiącletniej historii. Sercem Palmy jest olbrzymia katedra, której budowę rozpoczęto w 1230 roku, po zdobyciu wyspy przez króla Aragonii. W późniejszych wiekach powstało w Palmie wiele kościołów i klasztorów oraz okazałych pałaców. Do najpiękniejszych budowli sakralnych należy kościół św. Franciszka z pięknym XVIII-wiecznym portalem. Wśród budowli świeckich wyróżniają się ratusz oraz gmach giełdy, La Lllotja - budynek z XVI wieku, w którego wnętrzach obecnie znajduje się muzeum sztuki nowoczesnej. Obecnie charakter miasta wyznaczają liczne budowle secesyjne, wśród których dominuje olbrzymi Gran Hotel. Historię i kulturę Majorki można poznać w licznych muzeach, znajdujących się w stolicy wyspy. KOMUNIKATY
Już wkrótce kilka kolejnych serwisów zapraszamy do ich odwiedzania. Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

żeby otworzyć okienko nawigacyjne do innych serwisów

Powrót na górę   © 2000 Usługi Komputerowe s.c. & Zbigniew Bochenek
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved