Link - www.linia.pl Link - Banner - Reklama



Logo serwisu Towarzystwa Eksploracyjnego
Strona główna
O Towarzystwie
Program spotkań TE
Relacje ze spotkań TE
Relacje z wypraw
Relacja specjalna na 25-lecie TE
Dyskusyjne forum globtroterów
Informacje wydawnicze
Galeria zdjęć
Ciekawe adresy internetowe
Skrzynka pocztowa
Archiwum
Relacje ze spotkań TE
Poprzednie spotkania:
Macedonia
Bajkał - perła Syberii
Mongolia - nie tylko step
Parki narodowe Utah
Malezja
więcej...

     Półwysep Arabski to region świata rzadko odwiedzany przez turystów. Sprawia to Nowoczesna zabudowa Dubaju zarówno surowy, pustynny klimat, jak również względna niedostępność istniejących tu państw arabskich, strzegących pilnie swych bogactw wynikających z ropy naftowej. Do trzech państw leżących w zachodniej części Półwyspu, nad Zatoką Perską, dotarła jednak niestrudzona podróżniczka, Monika Witkowska - dzięki jej relacji mogliśmy poznać ten egzotyczny zakątek świata.

Meczet w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

     Pierwszym krajem, który odwiedziliśmy, były Zjednoczone Emiraty Arabskie. Państwo to powstało w 1971 roku z połączenia siedmiu emiratów leżących w północnowschodniej części Półwyspu Arabskiego. Stolicą kraju jest miasto Abu Zabi, liczące około 800 tysięcy mieszkańców, lecz najważniejszym miastem, ze względu na strefę wolnocłową, jest Dubaj. Miasto powstało w latach siedemdziesiątych z małej wioski poławiaczy pereł; obecnie jest to półmilionowa metropolia składająca się głównie z nowoczesnych biurowców i domów mieszkalnych oraz licznych meczetów, czasami o niezwykłych kształtach. Ludność kraju Mury fortecy w Al-Ajn tylko w połowie stanowią Arabowie, druga połowa to głównie Azjaci, przeważnie z subkontynentu indyjskiego. Główną rozrywką tubylców są wyścigi wielbłądów; wielbłąd jest najważniejszym zwierzęciem regionu, w wielu miastach i miasteczkach odbywają się wielbłądzie targi. Na obszarze Emiratów niewiele jest śladów dawnego osadnictwa; najlepiej zachowały się elementy architektury arabskiej, w tym fortecy w mieście Al-Ajn, położonym w oazie w głębi pustyni. Turystów przybywa tu niewiele; dla tych nielicznych organizuje się safari po olbrzymich terenach pustynnych rozciągających się tuż za pasem wybrzeża; ulubioną atrakcją oferowaną turystom są jazdy samochodami terenowymi po wysokich wydmach. Większość kraju ma charakter nizinny; większe wzniesienia występują jedynie we wschodniej jego części na granicy z Omanem - przebiega tu malownicze, dzikie pasmo górskie osiągające 2000 m n.p.m.

Na targu wielbłądów

     Drugim krajem Zatoki Perskiej, który odwiedziliśmy dzięki Monice Witkowskiej, był Bahrajn. To małe państewko, liczące ok. 700 km2, leży całkowicie na wyspach, z których największą jest wyspa Bahrajn o długości 48 km i szerokości 16 km. Stolicę kraju stanowi miasto Safari na pustyni Manama, liczące ok. 160 000 mieszkańców, tu znajdują się najważniejsze budowle, łącznie z pałacem emira sprawującego faktycznie władzę w państwie. Pierwsze ślady osadnictwa na terenie Bahrajnu datuje się na III tysiąclecie p.n.e. Od czasów starożytnych był tu ważny ośrodek handlu pomiędzy Mezopotamią a regionem Indusu. Docierali tu również żeglarze feniccy. W VII wieku Bahrajn jako pierwszy po Arabii Pałac emira w Bahrajnie przyjął islam; później rządzili tu Persowie i Portugalczycy. Niezależne państwo zostało założone w końcu XVIII wieku przez arabską dynastię Utub.

     W przeszłości Bahrajn słynął z pereł, poławianych na okolicznych rafach; w stolicy kraju znajduje się nawet pomnik perły. Obecnie główne dochody pochodzą z wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Rolnictwo ma tu niewielkie znaczenie, gdyż klimat jest bardzo suchy, z roczną sumą opadów zaledwie 75 mm. Mimo to dzięki bogatym źródłom wód podziemnych nawet na pustyni występują liczne gatunki Drzewo życia na pustyni Bahrajnu roślin; jedną z charakterystycznych jest tzw. drzewo życia. Ludność stanowią w większości Arabowie, jednak kwitnąca gospodarka kraju przyciągnęła licznych imigrantów, głównie Hindusów, Persów i Afrykanów stanowiących obecnie około 1/3 mieszkańców Bahrajnu. Jedną z ulubionych rozrywek tubylców jest palenie fajek wodnych w licznych ulicznych restauracjach; fajki te można nabyć w miejscowych sklepach jako pamiątkę dla turystów.

Trzy wieże - symbol miasta Kuwejt

     Trzecim krajem Zatoki Perskiej, który mieliśmy okazję odwiedzić, był Kuwejt. Jest to jedno z najbogatszych państw świata (prawie 30 000 dolarów dochodu na 1 mieszkańca), a zarazem kraj położony w bardzo newralgicznym miejscu, na obszarze olbrzymich roponośnych pól pomiędzy Irakiem i Arabią Saudyjską. W 1990 roku Kuwejt został napadnięty przez Irak; w wyniku krótkotrwałej wojny z udziałem aliantów, zwanej Pustynna Burza, w lutym 1991 roku odzyskał swe tereny, jednak wycofujące się wojska irackie dokonały licznych zniszczeń, podpalając m.in. wiele szybów naftowych. Obecnie gospodarka kraju powróciła już do równowagi; Kuwejt ponownie jest jednych z potentatów w zakresie wydobycia i przetwórstwa ropy naftowej. Stolicą kraju jest miasto Kuwejt - niewielka nowoczesna metropolia, której Arabowie znad Zatoki Perskiej symbol stanowią trzy wieże stojące w centrum miasta. Gwałtowny rozwój Kuwejtu nastąpił po odkryciu bogatych złóż ropy naftowej w 1946 roku; jeszcze w latach czterdziestych nieliczną ludność kraju stanowiły koczownicze plemiona Beduinów. Obecnie 96% ludności mieszka w miastach, są to w połowie Kuwejtczycy oraz inni Arabowie, jak również Hindusi i Irańczycy. Miejscowa ludność jest przyjaźnie nastawiona do nielicznych turystów; nasza podróżniczka miała okazję wziąć udział w kuwejckim weselu organizowanym w małej miejscowości ok. 30 km od stolicy. Bezpośredni kontakt pozwolił na bliższe poznanie kultury i zwyczajów panujących w tym dość hermetycznym regionie świata.



 KOMUNIKATY
Już wkrótce kilka kolejnych serwisów zapraszamy do ich odwiedzania. Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

żeby otworzyć okienko nawigacyjne do innych serwisów





Powrót na górę   © 2000 Usługi Komputerowe s.c. & Zbigniew Bochenek
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved