Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Towarzystwa Eksploracyjnego
Strona główna
O Towarzystwie
Program spotkań TE
Relacje ze spotkań TE
Relacje z wypraw
Relacja specjalna na 25-lecie TE
Dyskusyjne forum globtroterów
Informacje wydawnicze
Galeria zdjęć
Ciekawe adresy internetowe
Skrzynka pocztowa
Archiwum
Relacje ze spotkań TE
Poprzednie
spotkania:

Iran
Karaiby
Tajlandia i Laos
Tanzania
Himalaje Nepalu
więcej...

     Republika Południowej Afryki to kraj charakteryzujący się Krajobraz Gór Smoczych niezwykłą różnorodnością krajobrazów, klimatu, a także bardzo zróżnicowany pod względem ludnościowym. Można tu spotkać żyzne, zielone tereny rolnicze i suche, pustynne obszary, nadmorskie niziny i wysokie góry, rozległe obszary sawanny, różne typy wybrzeża Oceanu Indyjskiego i Mieszkaniec wioski w Lesotho Atlantyku. Kraj zamieszkuje wiele murzyńskich plemion - rdzennych mieszkańców tych ziem, dawni biali przybysze z Europy, głównie z Anglii i Holandii, a także Hindusi i inne nacje z państw azjatyckich. Bogactwo przyrody i mieszanka kulturowa tego kraju stały się magnesem, który przyciągnął Marcina Wioska Xasa nad Oceanem Indyjskim Bonikowskiego do odwiedzenia południowego krańca Afryki.

     Naszą wspólną podróż rozpoczęliśmy od stolicy kraju, Pretorii, skąd udaliśmy się na południe, w stronę najwyższych gór Republiki Południowej Afryki, Gór Smoczych. To biegnące równolegle do wybrzeży Estuarium St. Lucia Oceanu Indyjskiego pasmo górskie osiąga w najwyższym miejscu wysokość ponad 3400 metrów. Są to góry dość suche, pokryte w niższych partiach roślinnością trawiastą; nad zielonymi halami wznoszą się kilkusetmetrowe pionowe ściany skalne. Łańcuch Gór Smoczych stanowi naturalną barierę, stanowiącą granicę Krokodyl na namorzynach małego kraju, będącego enklawą w Republice Południowej Afryki - Lesotho. Ten niewielki kraj leży w przeważającej większości na rozległym wysokim płaskowyżu, osiągającym prawie 3000 m wysokości. Od południa można tu dotrzeć, pokonując wysoką przełęcz Gór Smoczych, Sani Pass. Nasz Antylopy nyala podróżnik wybrał się na krótki rekonesans do Lesotho, pokonując tę przełęcz. Celem wizyty była położona wysoko w górach wioska. Życie w wiosce jest trudne, gdyż duża wysokość nad poziom morza sprawia, że klimat jest tu dość ostry - zimą zdarza się często śnieg. Domy są proste, z kamieni, a ludzie utrzymują się z prostej hodowli Samiec antylopy impala zwierząt. Mieszkańcy tych rejonów należą do grupy plemion zuluskich, stanowiących największą pod względem liczebności grupę rdzennych mieszkańców Republiki Południowej Afryki.

     Po krótkim pobycie w Lesotho udaliśmy się na wybrzeże Oceanu Indyjskiego. Wschodnie Słoń w parku narodowym wybrzeże na północ od Durbanu jest prawie nieuczęszczane przez turystów, ciągną się tu kilometrami puste, piaszczyste plaże. Jednym z nielicznych miasteczek jest Port. St. John's, który odwiedził w trakcie swej wyprawy nasz podróżnik. Niedaleko od miasteczka na wybrzeżu oceanu jest usytuowana mała wioska ludu Xasa. Ludzie żyją tu nieco inaczej, niż w surowych warunkach Gór Smoczych. Charakterystycznym jest to, iż mimo bliskości oceanu nie jedzą ryb; brak tu bowiem tradycji rybołówstwa, ponieważ lud Xasa został przesiedlony z głębi lądu.

     Atrakcyjne pod względem przyrodniczym obszary znajdują się nieco dalej na północ, bliżej granicy z Mozambikiem. Tu można zwiedzić park narodowy St. Lucia, obejmujący Groźny nosorożec estuarium z obszarami mokradeł i bagien. Jest to raj dla miłośników zwierząt, a zwłaszcza ptactwa wodnego. Można pływać łodzią przez liczne wodne odnogi i obcować z nieskażoną przyrodą.

     Po atrakcjach związanych z fauną i florą wodną udaliśmy się wraz z naszym podróżnikiem na safari, aby zobaczyć w naturalnym środowisku "grubego zwierza". Odwiedziliśmy dwa parki narodowe: mniejszy, położony bliżej wybrzeża park Hluhluve oraz olbrzymi, usytuowany wzdłuż granicy z Mozambikiem park Krügera. Oba parki obfitują w liczne gatunki dużych zwierząt. Można tu zobaczyć piękne antylopy impala i nyala, lwy, gepardy, bawoły, żyrafy i oczywiście słonie. Dość licznie występują także rzadkie w Afryce nosorożce białe. W zbiornikach wodnych i Dostojna żyrafa wokół nich wylegują się niebezpieczne krokodyle i hipopotamy. Spotyka się również stada małp: koczkodanów i pawianów. Przemieszczanie się terenowym samochodem po parku i oglądanie tych zwierząt czasem z bardzo niewielkiej odległości dostarcza niesamowitych przeżyć. Parki narodowe Republiki Południowej Afryki stanowią jedne z najlepszych miejsc do nawiązania tak bliskiego kontaktu z dziką afrykańską fauną. KOMUNIKATY
Już wkrótce kilka kolejnych serwisów zapraszamy do ich odwiedzania. Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

żeby otworzyć okienko nawigacyjne do innych serwisów

Powrót na górę   © 2001 Agencja Reklamowa INTRATA & Zbigniew Bochenek
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved