Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Towarzystwa Eksploracyjnego
Strona główna
O Towarzystwie
Program spotkań TE
Relacje ze spotkań TE
Relacje z wypraw
Relacja specjalna na 25-lecie TE
Dyskusyjne forum globtroterów
Informacje wydawnicze
Galeria zdjęć
Ciekawe adresy internetowe
Skrzynka pocztowa
Archiwum
Relacje ze spotkań TE
Poprzednie spotkania:
Syria i Liban
Nowa Gwinea
Madagaskar
Andy Patagońskie
Ruanda - Szwajcaria Afryki?
więcej...

     Tajwan to stosunkowo niewielka wyspa położona na Flaga Tajwanu obrzeżu Morza Południowochińskiego, oddzielona od kontynentu azjatyckiego około 200-kilometrową Cieśniną Tajwańską. Mimo swych niewielkich rozmiarów - wyspa ma 450 km długości i 144 km szerokości - jest ona niezwykle zróżnicowana pod względem krajobrazowym. Występują tu wysokie pasma górskie, z najwyższym szczytem osiągającym 3950 metrów. Góry pokrywają niemal dziewicze lasy, linia brzegowa jest bardzo urozmaicona, z licznymi zatoczkami i klifowymi wybrzeżami. Nic więc dziwnego, że Portugalczycy, którzy odkryli dla Europy ten kraniec Azji, nazwali go Formosa, co w ich języku znaczy "piękna wyspa". Wyspę tę postanowiła odwiedzić nasza podróżniczka, Monika Witkowska, aby zapoznać się z urokami krajobrazu oraz z miejscową kulturą.

     Wyspa jest zamieszkana w przeważającej większości przez Chińczyków, którzy począwszy od XV wieku przybywali tu z kontynentalnych Chin kolejnymi falami imigracji. Największy exodus nastąpił w 1949 roku (i w latach następnych), kiedy po utworzeniu Chińskiej Republiki Ludowej przybyło tu za Mauzoleum Chiang Kai-szeka swym przywódcą Chiang Kai-szekiem wielu Chińczyków nie popierających nowego ustroju państwa. W północnej części wyspy założono Taipei - stolicę nowego państwa, które utworzył Cziang Kai-szek - Republiki Chińskiej. Dziś jest to kilkumilionowa metropolia, ze wszystkimi atrybutami nowoczesnego miasta - wieżowcami, olbrzymim ruchem samochodów i motocykli, będących najpopularniejszym środkiem poruszania się po wyspie. W centrum Taipei znajduje się olbrzymie mauzoleum wodza Tajwańczyków, Chiang Kai-szeka, odwiedzane tłumnie przez miejscowych i nielicznych turystów.

     W stolicy nie ma wielu ciekawych miejsc, zatem wkrótce nasza podróżniczka Świątynia buddyjska w Tainan ruszyła na zwiedzanie wyspy. Nie jest ono łatwe, gdyż dobre drogi biegną tylko wzdłuż wybrzeża, natomiast dotarcie do wnętrza wyspy to czasem wielogodzinna podróż lokalnymi środkami komunikacji lub autostopem. Jednym z najciekawszych miast jest położone na południowozachodnim wybrzeżu Tainan. Znajduje się tu wiele świątyń religii wyznawanych przez Chińczyków: buddyzmu, taoizmu i konfucjanizmu. Najpiękniejsze i najbardziej liczne są świątynie buddyjskie, częstokroć świeżo odnowione, z licznymi zdobieniami charakterystycznymi dla sztuki chińskiej. W dalszej podróży dotarliśmy na południowy kraniec wyspy, ciekawy pod względem krajobrazowym. Dla ochrony miejscowego krajobrazu założono tu park narodowy Kenting.

Kompleks klasztorów buddyjskich w pobliżu Taipei

     Do Tajwanu oprócz głównej wyspy należy także wiele mniejszych wysepek. Jedną z nich, Kinmen, położoną w odległości zaledwie trzech kilometrów od wybrzeża Chin, postanowiła odwiedzić nasza podróżniczka. Znajdują się tu potężne umocnienia wojskowe, strzegące Tajwanu przed zewnętrzną agresją. Część z wojskowych zabudowań jest obecnie udostępniona do zwiedzania turystom.

     Po powrocie na główną wyspę wyruszyliśmy wraz z naszą podróżniczką w głąb wyspy. W odległości około 60 km od Taipei, w pięknym górzystym krajobrazie znajduje się największy na Tajwanie kompleks klasztorów buddyjskich. Poszczególne budowle pochodzą z różnych okresów, różniąc się wyglądem i stanem utrzymania, lecz warto je odwiedzić choćby tylko ze względu na malownicze położenie i różnorodność architektoniczną. Turyści, którzy tu dotrą, mają Klasztory buddyjskie w pobliżu Taipei możliwość przenocowania w pomieszczeniach klasztornych.

     Oprócz Chińczyków na wyspie żyje niewielka społeczność aborygenów - pierwotnych mieszkańców Tajwanu. Są to niewielkie plemiona pochodzenia polinezyjskiego, mieszkające w wioskach we wnętrzu wyspy. Jedną z takich wiosek odwiedziła w trakcie swej wędrówki nasza podróżniczka. Podczas pobytu w wiosce miała okazję zetknąć się z lokalną kulturą, obejrzeć miejscowe tańce, a także uczestniczyć w aborygeńskim ślubie.

     Jedną z największych atrakcji przyrodniczych Tajwanu jest park Narodowy Taroko, położony we wschodniej części wyspy. Obejmuje on piękny fragment górzystego, pokrytego gęstym lasem Tańce aborygenów krajobrazu, z licznymi dolinami i głębokimi wąwozami. Znajdują się tu także malownicze wodospady i niewielkie buddyjskie świątynki. W parku wytyczono kilka tras turystycznych umożliwiających obejrzenie najciekawszych miejsc, w tym wąwozu Taroco, z fantastycznie ukształtowanymi skałami. Pobyt w parku był wspaniałym zwieńczeniem zwiedzania "pięknej wyspy" - Formosy. KOMUNIKATY
Już wkrótce kilka kolejnych serwisów zapraszamy do ich odwiedzania. Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

żeby otworzyć okienko nawigacyjne do innych serwisów

Powrót na górę   © 2001 Agencja Reklamowa INTRATA & Zbigniew Bochenek
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved