Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Towarzystwa Eksploracyjnego
Strona główna
O Towarzystwie
Program spotkań TE
Relacje ze spotkań TE
Relacje z wypraw
Relacja specjalna na 25-lecie TE
Dyskusyjne forum globtroterów
Informacje wydawnicze
Galeria zdjęć
Ciekawe adresy internetowe
Skrzynka pocztowa
Archiwum
Relacje ze spotkań TE
Poprzednie spotkania:
Grenlandia
Wyspy greckie
Bajkał, Sajany
Republika Południowej Afryki
Iran
więcej...

     Jednym z najbardziej interesujących zakątków Chin Brama Smoka w pobliżu Kunmingu jest bez wątpienia prowincja Yunnan, usytuowana w południowo-zachodniej części kraju. Prowincja ta graniczy od północnego zachodu z Tybetem, zaś od południa z Birmą, Laosem i Wietnamem. Sąsiedztwo tych krain przyczyniło się do powstania na terenie Yunnanu wielonarodowościowej mozaiki plemion, odróżniających się od Chińczyków typem urody, strojami i sposobem życia. Niezwykle urozmaicony jest również krajobraz prowincji Yunnan - od pagórkowatych, zielonych terenów przy granicy z Wietnamem aż do surowych wysokogórskich pejzaży w pobliżu granicy z Tybetem. Nic zatem dziwnego, że ta prowincja stała się jednym z głównych celów 10-osobowej wyprawy do Chin Bożeny Ostrowskiej.

Fragment Kamiennego Lasu      Stolicą Yunnanu jest położone na wysokości 1900 m n.p.m. miasto Kunming. Miasto ma 2000 lat historii; bywa nazywane Miastem Kwiatów, ze względu na wspaniałe azalie, kamelie i magnolie, kwitnące tu obficie na wiosnę. Główne zabytki położone w pobliżu miasta to Złota Świątynia - budowla taoistyczna z XVII wieku oraz położona na stromym zboczu nad jeziorem Dianchi Brama Smoka.

     126 km na południowy wschód od Kunmingu znajduje się największa atrakcja przyrodnicza prowincji Yunnan - Kamienny Las. Ten olbrzymi park krajobrazowy o powierzchni 26 000 ha jest usiany niezwykłymi ostrymi formami skalnymi, przypominającymi do złudzenia drzewa: stąd nazwa parku. Turystom udostępniono do zwiedzania ok. 80 ha; można tu poruszać się po ścieżkach, podziwiając Świątynia w Dali niesamowite kształty wapiennych skał, uformowanych w wyniku długotrwałej erozji i wietrzenia. Znajduje się tu także pawilon stanowiący świetny punkt obserwacyjny na dużą część parku.

     Z Kunmingu nasza podróżniczka wyruszyła wraz ze swą grupą na zachód do miasta Dali. To miasto charakteryzuje się Uliczka w Lijangu atmosferą pełną zabytkowych świątyń, starych domów i sklepików; stanowi zarazem dobre miejsce do obserwacji mniejszości etnicznych występujących licznie w tej części prowincji Yunnan, m.in. przedstawicieli plemienia Bai.

     Kolejny etap podróży prowadził na północ, do miasta Lijang. Lijang, ze Przedstawienie zespołu z plemienia Naxi względu na liczne kanały, nazywane bywa Wenecją prowincji Yunnan. Miasto ma wiele zieleni, a ponieważ jest położone na wysokości 2400 metrów n.p.m., panuje tu przyjemny klimat. Jedną z miejscowych atrakcji kulturalnych, z którą miała okazję zapoznać się nasza podróżniczka, są występy zespołu z plemienia Naxi. Podczas dwugodzinnego spektaklu można zapoznać się ze sztuką wokalną i taneczną tego plemienia, podziwiając oryginalne stroje aktorów.

     Niedaleko od miasta Lijang znajduje się jedna z największych atrakcji przyrodniczych północnej części Yunnanu - przełom rzeki Jangcy, zwany Przełomem Tygrysiego Skoku. Potężna rzeka Jangcy, płynąca już 2000 km, zwęża się tu miejscami do 30 metrów, zaś ściany Przełom Tygrysiego Skoku rzeki Jangcy wąwozu osiągają wysokość do 3000 metrów. Wzdłuż przełomu poprowadzone są szlaki, dzięki którym można podziwiać dziką, nieujarzmioną przyrodę tej części Yunnanu.

     Północną część prowincji graniczącą z Tybetem pokrywają wysokie góry. Obszar ten jest przecięty głębokimi, równoległymi wąwozami trzech wielkich rzek: Jangcy, Mekongu i Saluinu. Mekong i Saluin płyną następnie na południe, docierając do Morza Południowochińskiego i Zatoki Bengalskiej, zaś Jangcy skręca ostro na wschód, aby po 4000 km dotrzeć do Morza Wschodniochińskiego. W tym rejonie jednym z najbardziej malowniczych górskich zakątków są Śnieżne Góry Nefrytowego Smoka. Widoki Śnieżne Góry Nefrytowego Smoka tych gór były wspaniałym zwieńczeniem podróży po prowincji Yunnan. KOMUNIKATY
Już wkrótce kilka kolejnych serwisów zapraszamy do ich odwiedzania. Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

żeby otworzyć okienko nawigacyjne do innych serwisów

Powrót na górę   © 2001 Agencja Reklamowa INTRATA & Zbigniew Bochenek
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved